Prezydent Chin rozpoczął wczoraj w Pekinie jeden z najważniejszych szczytów gospodarczych świata – Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC). Spotkanie z przywódcami państw afrykańskich zaczął od obietnicy miliardów dolarów finansowania dla krajów z Czarnego Lądu. Obiecał również pomóc w stworzeniu miliona miejsc pracy na kontynencie.
Xi Jinping obiecał ponad 50 mld dolarów finansowania dla Afryki w ciągu najbliższych trzech lat i obiecał pomóc w stworzeniu miliona miejsc pracy na kontynencie afrykańskim.
Szczyt FOCAC odbywa się co trzy lata. W tym roku bierze w nim udział ponad 50 afrykańskich przywódców i Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres. Spotkanie odbywa się w momencie, gdy Afryka, powoli wychodząca z serii niewypłacalności, stara się określić swoją przyszłą współpracę z największym pożyczkodawcą (USA), który obecnie zmaga się z własnymi problemami gospodarczymi.
Afrykańscy przywódcy zabezpieczyli już mnóstwo umów z chińskimi odpowiednikami w dziedzinach infrastruktury, rolnictwa, górnictwa, handlu i energetyki.
– Chiny są gotowe pogłębić współpracę z krajami afrykańskimi w dziedzinie przemysłu, rolnictwa, infrastruktury, handlu i inwestycji — deklaruje Xi, zwracając się do przywódców podczas ceremonii otwarcia forum w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.
Chiny — druga co do wielkości gospodarka świata — są największym partnerem handlowym Afryki. Analitycy twierdzą, że Państwo Środka starają się wykorzystać ogromne złoża zasobów naturalnych kontynentu, w tym miedzi, złota, litu i pierwiastków ziem rzadkich, które mogłyby uchronić chińską gospodarkę przed geopolitycznymi zawirowaniami.
Afryka w kieszeni Chińczyków
Już dzisiaj Afryka ma miliardy dolarów długu wobec Chin, pieniędzy, które pomogły zbudować infrastrukturę, ale także wywołały kontrowersje, ze względu na konstrukcję długów – dla wielu afrykańskich rządów obecnie zbyt obciążających ich gospodarki.
Prezydent RPA Cyril Ramaphosa uważa, że wojna handlowa o kluczowe minerały podsyca geopolityczną rywalizację, stwarzając wyzwania, które są „bardziej odczuwalne dla narodów afrykańskich”. Guterres ostrzega przed „niezrównoważonym” długiem wobec Pekinu. Sekretarz generalny ONZ Guterres ostrzegł liderów na szczycie, że niewystarczający dostęp do umorzenia długów i ograniczone zasoby to „przepis na niepokoje społeczne” w krajach afrykańskich.
Kraje afrykańskie próbowały restrukturyzować swoje długi za pomocą systemu opracowanego przez G20 zwanego Wspólnymi Ramami. Jednak program ten nie przyspieszył rozmów z pożyczkodawcami, od chińskich banków państwowych po zarządzających aktywami w bankach z siedzibą w Londynie i Nowym Jorku. Podczas dwustronnych spotkań odbywających się na marginesie szczytu FOCAC złożono kilka obietnic współpracy w projektach od kolei po panele słoneczne i awokado.
Leave a Reply