Pierwsze Łotewskie Forum Wodorowe zorganizowane właśnie w Rydze miało odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rozwinie się rynek produkcji i transportu wodoru w Europie. Z pewnością było pomocne regionalnym start-up’om, które dzięki szczytowi poznały europejskie inicjatywy wodorowe, które zostały już zatwierdzone i są wdrażane. Łotewski rząd deklaruje rychłe umieszczenie Łotwy na mapie europejskiego wodoru. Na forum nie zabrakło polskich akcentów.
Ryga jest jedynym miastem w państwach bałtyckich ze stacjami tankowania wodoru, wodorowymi trolejbusami elektrycznymi jeżdżącymi po ulicach i wieloma aktywnymi projektami, w które zaangażowane są zarówno stowarzyszenie, jak i firmy. W kraju funkcjonuje już kilka start-upów, które z powodzeniem przyciągnęły inwestycje w najnowszą formę energii.
– Konferencja była również okazją dla przedsiębiorczych umysłów do zaprezentowania swoich inicjatyw inwestorom z różnych krajów – deklaruje Girts Greiskalns, przewodniczący zarządu Łotewskiego Stowarzyszenia Wodoru.
– Łotwa ma ogromny potencjał do produkcji wodoru i jego pochodnych przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Jest to niezbędny krok w kierunku osiągnięcia naszego celu, jakim jest uczynienie gospodarki Łotwy bardziej produktywną i zorientowaną na eksport. Chociaż gospodarka wodorowa jest jeszcze w powijakach, możemy już przewidzieć, że łotewskie firmy mogą stać się głównymi graczami na rynku wodoru na szczeblu europejskim. Ministerstwo Gospodarki opracowuje obecnie Narodową Strategię Technologii Zero Emisji, która będzie promować zarówno produkcję, jak i eksport zielonego wodoru i jego związków chemicznych, a także wsparcie dla infrastruktury portowej i innej produkcji związanej z ekosystemem wodorowym — uważa łotewskie ministerstwo gospodarki.
Sektor energetyczny rozwijał się szybko w ostatnich latach, odpowiadając za prawie jedną trzecią globalnych inwestycji, co pokazuje ogromny potencjał sektora energetycznego w krajach bałtyckich, ale również we wszystkich państwach regionu, w tym w Polsce.
Obecnie cena zielonego wodoru jest obecnie nadal pięć do sześciu razy wyższa niż cena konwencjonalnej energii. Najbardziej oczywiste sektory, w których można wykorzystać zielony wodór zamiast wodoru produkowanego z węgla lub gazu, to przemysł chemiczny, produkcja stali i cementu, a także transport ciężki. Zużycie jest nadal niewielkie, ale może wzrosnąć wraz ze spadkiem ceny i wzrostem popytu ze strony klientów oraz ich gotowością do płacenia znacznie wyższej ceny za produkt zielonej energii. Eksperci przewidują rychły lawinowy wzrost popytu na czysty wodór, gdy technologie będą się rozwijać, a stanie się on jeszcze lepszą inwestycją niż energia elektryczna.
Łotewskie Forum Wodorowe i konferencja inwestycyjna European Hydrogen Valley Tech Tour na Łotwie odbyły się we współpracy z Łotewskim Stowarzyszeniem Wodorowym, Łotewską Agencją Inwestycji i Rozwoju, Radą Miasta Rygi i Ambasadą Holandii na Łotwie.
Tech Tour, największa społeczność inwestorów w Europie, w swoim najnowszym raporcie Impact Data stwierdza, że przedsiębiorcy, którzy prezentowali się na wydarzeniach Tech Tour, historycznie pozyskali ponad 26,5 mld. euro inwestycji od 2016 r. do końca 2023 r.
Leave a Reply