Sanofi rozpoczyna rozmowy z CD&R w sprawie sprzedaży Opella

Gigant farmaceutyczny Sanofi informuje, że rozpoczął rozmowy w sprawie sprzedaży połowy udziałów kontrolnych w swoim biznesie konsumenckim Opella amerykańskiemu funduszowi private equity Clayton Dubilier & Rice. Francuska firma farmaceutyczna, która dołącza do rosnącej liczby producentów leków rezygnujących z działalności konsumenckiej, poinformowała, że ​​jej biznes Opella został wyceniony na około 16 mld euro (17 mld dolarów), czyli 14-krotność szacowanych podstawowych zysków na rok 2024.

Doniesienia o bliskim zawarciu umowy wywołały w ostatnich tygodniach krytykę ze strony przeciwników rządu w związku z potencjalną utratą strategicznych aktywów, co skłoniło pracowników do strajku, a konkurencyjnego oferenta PAI Partners do złożenia nowej oferty na zakup firmy.
Źródła we francuskim rządzie poinformowały w niedzielę późnym wieczorem, że Sanofi osiągnęło porozumienie w sprawie warunków umowy po udzieleniu Paryżowi gwarancji utrzymania miejsc pracy i nie przenoszenia produkcji z Francji.

Oczekuje się, że francuski publiczny bank inwestycyjny Bpifrance zostanie udziałowcem mniejszościowym, obejmując udziały wynoszące około 2 proc. – informuje Sanofi w oświadczeniu.
– Wybraliśmy grupę o najlepszych możliwościach i ludziach, którzy pomogą nam zapewnić długoterminowy sukces firmy – deklaruje Paul Hudson, dyrektor generalny Sanofi. – Chociaż nie ma harmonogramu, jak długo Sanofi będzie zaangażowane w Opella, spodziewamy się, że będziemy współpracować przez długi czas.

Opella zatrudnia 11 tys. osób na całym świecie i sprzedaje popularny francuski lek przeciwbólowy Doliprane, a także takie marki, jak syrop na kaszel Mucosolvan, leki na alergię Allegra i środek przeciwbólowy Buscopan. Proponowana transakcja, nadal podlegająca ostatecznym umowom i ustawowym zatwierdzeniom, ma zostać zamknięta najwcześniej w drugim kwartale 2025 r.

Firma, która rok temu poinformowała, że ​​analizuje scenariusze separacji dla swojego biznesu konsumenckiego, deklaruje, że ​​wykorzysta dochody ze sprzedaży, aby zapewnić więcej zasobów na kosztowny rozwój nowych leków immunologicznych i przeciwzapalnych. Sanofi podnosi również swoje prognozy zysków na akcję (EPS), zapewniając, że spodziewa się, że EPS na 2024 r. z wyłączeniem Opelli wzrośnie o co najmniej jednocyfrowy procent przy stałych kursach wymiany.