Tajwan sygnalizuje otwartość na technologię jądrową w obliczu rosnącego zapotrzebowania AI

Tajwan jest „bardzo otwarty” na wykorzystanie nowej technologii jądrowej w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania producentów chipów pochłaniających energię elektryczną w boomie sztucznej inteligencji, według premiera Cho Jung-tai — to jeden z najsilniejszych jak dotąd sygnałów, że rząd przemyślał swój sprzeciw wobec reaktorów i ma zamiar wycofać się z blokowania tego typu inwestycji.

– Dopóki na Tajwanie panuje konsensus w sprawie bezpieczeństwa jądrowego oraz dobry kierunek i gwarancje dotyczące postępowania z odpadami jądrowymi, przy tym silnym konsensusie możemy prowadzić publiczną dyskusję — mówi premier Cho Jung-tai. – Mamy nadzieję, że Tajwan również dogoni światowe trendy i nowe technologie jądrowe i nie będzie miał problemów z zasilaniem przemysłu przed 2030 rokiem.

Poparcie społeczne dla stosowania reaktorów na Tajwanie gwałtownie spadło w 2011 r., kiedy sąsiednią Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi, które zniszczyło elektrownię w Fukushimie, co doprowadziło do kryzysu, z którym Tokio wciąż próbuje sobie poradzić.
Sprzeciw wobec energii jądrowej staje się coraz trudniejszy do utrzymania, biorąc pod uwagę nieustanne zapotrzebowanie, jakie boom na sztuczną inteligencję wywiera na producentów układów scalonych, takich jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

Tajwan podniósł ceny energii elektrycznej już dwukrotnie w tym roku, a ostatnia podwyżka na początku tego miesiąca wyniosła 12,5 proc. dla odbiorców przemysłowych.
Mimo to dyrektor generalny TSMC C.C. Wei powiedział, że firma otrzymała zapewnienie od rządu, że będzie miała wystarczająco dużo energii elektrycznej, wody i ziemi, aby wesprzeć ekspansję.
Tajwan nie jest jedynym, który przygląda się bliżej energii jądrowej, aby zwiększyć dostawy energii.

Microsoft pomaga w ponownym uruchomieniu zamkniętej elektrowni jądrowej Three Mile Island w Pensylwanii. Tymczasem Google i Amazon Alphabet inwestują w technologię jądrową nowej generacji. Filipiny i Korea Południowa zgodziły się również przeprowadzić studium wykonalności w sprawie ewentualnego przywrócenia do życia zamkniętej elektrowni jądrowej w tym państwie Azji Południowo-Wschodniej.