TD Bank stał się największym bankiem w historii USA, który przyznał się do winy w związku z naruszeniem federalnego prawa mającego na celu zapobieganie praniu pieniędzy i zgodził się zapłacić ponad 3 mld dolarów kar w ramach porozumienia oddalającego zarzuty – informują władze federalne USA. TD jest drugim co do wielkości bankiem w Kanadzie i dziesiątym co do wielkości w USA.
Ugoda, która obejmuje rzadkie nałożenie limitu aktywów i innych ograniczeń biznesowych, wynika z wielu rządowych dochodzeń w sprawie tego, co władze określiły jako powszechne problemy.
Po ogłoszeniu informacji o ugodzie z amerykańskim rządek, akcje TD Bank spadły o prawie 5 proc.
Przez lata TD ignorował czerwone flagi od klientów wysokiego ryzyka i tworzył „wygodne” środowisko do wykorzystania przez niebezpiecznych klientów – komentował rząd federalny.
TD Bank ułatwił transakcje o wartości ponad 400 mln dolarów w celu prania pieniędzy w imieniu osób sprzedających fentanyl i inne narkotyki.
Dwie jednostki banku przyznały się do winy udziału w spisku w celu prania pieniędzy i spisek w celu nieskładania dokładnych raportów lub nieutrzymywania zgodnego z przepisami programu przeciwdziałania praniu pieniędzy, poinformował Departament Sprawiedliwości.
– TD Bank wybrał zyski ponad zgodność z prawem, aby utrzymać swoje koszty na niskim poziomie – uważa prokurator generalny USA Merrick Garland, zauważając, że TD był największym bankiem, który przyznał się do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej.
Zamrożenie aktywów, nałożone przez Biuro Kontrolera Waluty, jest rzadkim krokiem, zwykle zarezerwowanym dla poważnych przypadków. Zadaje TD poważny cios, szczególnie, że bank starał się dalej rozwijać w USA.
– Wprowadzimy niezbędne zmiany, aby bank miał mocniejsze podstawy działalności – zapowiada nowy dyrektor generalny Ray Chun. – To priorytet numer jeden TD i mój priorytet numer jeden. Nie miejcie wątpliwości, dotrzymamy zobowiązań wobec naszych regulatorów… wykonamy zadanie.
TD nie monitorowało ponad 18 bln dolarów w transakcjach klientów przez około dekadę, umożliwiając trzem nielegalnym sieciom finansowym transferowanie nielegalnych funduszy za pośrednictwem kont w banku, poinformowały władze USA. Władze poinformowały również, że problemy TD Bank były znane na każdym szczeblu zarządzania bankiem. W niektórych przypadkach TD nie zgłaszało podejrzanych działań, dopóki organy ścigania nie zwróciły na nie uwagi. Czasami kasjerzy przyjmowali karty podarunkowe jako łapówki.
Bank zapłaci 1,4 mld dolarów grzywny Departamentowi Sprawiedliwości, rekordowe 1,3 mld dolarów Sieci ds. Egzekwowania Przestępstw Finansowych Departamentu Skarbu, 450 mln dolarów OCC i kolejne 123,5 mln dolarów Rezerwie Federalnej.
Umowa obejmuje również nałożenie niezależnego monitoringu na cztery lata i uniemożliwia TD otwarcie nowego oddziału lub wejście na nowy rynek bez zgody OCC.
Leave a Reply