TikTok stoi w obliczu nowych pozwów złożonych przez 13 stanów USA i Dystrykt Kolumbii we wtorek (8.10), w którym padły poważne oskarżenia o krzywdzenie i brak wystarczającej ochrony dla młodych ludzi i dzieci. Pozwy złożone oddzielnie w Nowym Jorku, Kalifornii, Dystrykcie Kolumbii i 11 innych stanach rozszerzają prawną walkę chińskego serwisu społecznościowego z amerykańskimi organami regulacyjnymi i domagają się nowych kar finansowych wymierzonych w firmę.
Stany oskarżają TikToka o używanie celowo uzależniającego oprogramowania zaprojektowanego tak, aby dzieci oglądały go jak najdłużej i tak często, jak to możliwe, oraz o błędne przedstawianie skuteczności moderowania treści.
– TikTok kultywuje uzależnienie od mediów społecznościowych, aby zwiększyć zyski korporacyjne — informuje w oświadczeniu prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta. – TikTok celowo atakuje dzieci, ponieważ wie, że dzieci nie mają jeszcze obrony ani zdolności do wyznaczania zdrowych granic wokół uzależniających treści.
TikTok stara się maksymalizować czas, jaki użytkownicy spędzają w aplikacji, aby kierować do nich reklamy, twierdzą stany.
– Młodzi ludzie zmagają się ze zdrowiem psychicznym z powodu uzależniających platform mediów społecznościowych, takich jak TikTok — uważa Letitia James, prokurator generalna Nowego Jorku.
TikTok oświadczył we wtorek, że stanowczo nie zgadza się z roszczeniami, „z których wiele uważa za niedokładne i wprowadzające w błąd” i że jest rozczarowany, że stany zdecydowały się pozwać „zamiast współpracować z nami nad konstruktywnymi rozwiązaniami wyzwań w całej branży”.
TikTok zapewnia funkcje bezpieczeństwa, w tym domyślne limity czasu ekranowego i domyślne ustawienia prywatności dla osób nieletnich poniżej 16 roku życia – poinformowała firma.
Prokurator generalny Waszyngtonu Brian Schwalb oskarżył TikToka o prowadzenie nielicencjonowanego biznesu przesyłania pieniędzy za pośrednictwem funkcji transmisji strumieniowej na żywo i wirtualnej waluty.
Pozew Waszyngtonu oskarżył TikToka o ułatwianie seksualnego wykorzystywania nieletnich użytkowników, twierdząc, że transmisja na żywo i wirtualna waluta TikToka „działają jak wirtualny klub ze striptizem bez ograniczeń wiekowych”.
Kłopoty TikToka w USA
Pozew przeciwko chińskiemu właścicielowi mediów społecznościowych we wtorek (8.10) wniosły również stany Illinois, Kentucky, Luizjana, Massachusetts, Missisipi, New Jersey, Karolina Północna, Oregon, Karolina Południowa, Vermont i stan Waszyngton.
W marcu 2022 roku osiem stanów, w tym Kalifornia i Massachusetts, poinformowało o rozpoczęciu ogólnokrajowego dochodzenia w sprawie wpływu TikToka na młodych ludzi.
Departament Sprawiedliwości USA pozwał TikToka w sierpniu za rzekome niezapewnienie ochrony prywatności dzieci w aplikacji. Inne stany, w tym Utah i Teksas, pozwały wcześniej TikToka za niezapewnienie ochrony dzieciom przed krzywdą.
Chińskiemu właścicielowi serwisu TikTok, ByteDance, grozi zakaz korzystania z aplikacji w Stanach Zjednoczonych.
Leave a Reply