UE nakłada na Meta karę w wysokości 797 mln euro za nadużycia Facebook Marketplace

Komisja Europejska nałożyła w czwartek (14.11) na Meta Platforms karę finansową w wysokości 797,72 mln euro (840,24 mln dolarów) za nadużycia na korzyść Facebook Marketplace – informują służbyw oświadczeniu.

„Komisja Europejska nałożyła na Meta karę pieniężną … za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych poprzez powiązanie jej internetowej usługi ogłoszeń drobnych Facebook Marketplace z jej osobistą siecią społecznościową Facebook i narzucanie nieuczciwych warunków handlowych innym dostawcom usług internetowych ogłoszeń drobnych” — komunikuje Komisja Europejska.
Meta oświadczyła, że ​​odwoła się od decyzji, ale zastosuje się do niej i będzie szybko i konstruktywnie pracować nad wdrożeniem rozwiązania, które rozwiąże podniesione kwestie w przyszłości.

Decyzja Komisji Europejskiej następuje dwa lata po tym, jak KE oskarżyła amerykańskiego giganta technologicznego o przyznanie jego usłudze ogłoszeń drobnych Facebook Marketplace nieuczciwej przewagi poprzez połączenie usług sklepu i ogłoszeń.

UE wszczęła formalne postępowanie w sprawie możliwych działań antykonkurencyjnych Facebooka w czerwcu 2021 r., a w grudniu 2022 r. wyraziła obawy, że Meta wiąże swoją dominującą sieć społecznościową Facebook z usługami ogłoszeń drobnych online. Facebook uruchomił usługę Marketplace w 2016 r. i rok później rozszerzył działalność na kilka krajów europejskich.
Uzasadnienie europejskich komisarzy informuje, że Meta narzuca Facebook Marketplace osobom, które używają Facebooka w nielegalnym „powiązaniu”, jednak prawnicy Meta wyjaśniają, że ​​argument ten ignoruje fakt, że użytkownicy Facebooka mogą wybrać, czy chcą korzystać z Marketplace. „Wielu tego nie robi” – przekonują.

Meta informuje, że ​​KE niesłusznie twierdzi, że Marketplace ma potencjał, aby utrudnić rozwój dużych, obecnych internetowych rynków w UE, ale nie znalazła żadnych dowodów na szkodę dla konkurentów. I to będzie podstawą odwołania od decyzji KE.

Za naruszenie przepisów antymonopolowych Unii Europejskiej firmom grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. globalnych obrotów.