W 2025 roku nastąpi stabilizacja liczby upadłości konsumenckich; prognozuje się niewielki wzrost względem zeszłego roku – oceniają eksperci Krajowego Rejestru Długów w najnowszej analizie i prognozie dotyczącej rynku polskich konsumentów. Prognozują oni również stabilizację zarówno liczby dłużników, jak i kwoty zadłużenia.
Eksperci KRD przewidują w tym roku stabilizację liczby dłużników, kwoty zadłużenia oraz upadłości konsumenckich. Adam Łącki, prezes KRD przekonuje, że „kwota zadłużenia będzie się zmieniać, bo jedni dłużnicy spłacają długi i znikają z KRD, inni są wpisywani, ale linia trendu będzie przebiegać w okolicach 44,5 mld złotych”. – Tak zresztą jest już od dwóch lat i zakładamy, że tak będzie w tym roku – mówi Łącki. – Prognozowany wzrost gospodarczy, napływ kolejnych środków z KPO i planowane w związku z tym inwestycje, niż demograficzny, słabnąca w drugiej połowie roku inflacja, to wszystko powinno sprawić, że kondycja finansowa konsumentów będzie na tyle dobra, że nie przewidujemy znaczących wzrostów zadłużenia. Będzie pewnie ono rosło początkowo w pierwszym półroczu, ale w drugim zmaleje.
W opublikowanej właśnie informacji KRD zapewnia, że w tym roku ustabilizuje się również liczba upadłości konsumenckich. W 2024 roku było ich o 187 więcej niż w 2023 roku (21 tys.) „i taki niewielki wzrost prognozowany jest też w 2025 roku”. KRD podkreśla, że upadłość najczęściej następuje po 2-3 latach od pojawienia się kłopotów finansowych.
Badanie „Jak kupują Polacy” zostało zrealizowane na zlecenie Kaczmarski Group metodą wywiadów internetowych (CAWI) przeprowadzonych przez IMAS International w drugiej połowie 2024 r. W badaniu wzięło udział 1065 dorosłych Polaków w wieku 18-74 lata.
Leave a Reply