Węgrzy alarmują, że zagrożona jest produkcja tokaju

Fala upałów zagraża tegorocznej produkcji tokaju. Wysokie temperatury zmuszają węgierskie winnice do wczesnych zbiorów. Naukowcy twierdzą, że rosnące temperatury mogą sprawić, że w kraju będzie zbyt gorąco, aby produkować słynne wina tokajskie. Wina Tokaj są nie tylko towarem eksportowym Węgier i marką absolutnie kojarzoną z krajem nad Balatonem.

Według klientów przemysłu winiarskiego to jedne z najlepszych win produkowanych poza Francją i Włochami. Upały nie tylko zagrażają tegorocznym zbiorom, ale mogą również zagrozić węgierskim winiarniom i ich szczepom winorośli.

Najgorętszy w historii lipiec na Węgrzech zmusił miejscowych winiarzy do rozpoczęcia zbiorów białych winogron na początku sierpnia, czyli o miesiąc wcześniej niż zwykle. Według raportu Państwowej Służby Meteorologicznej lipiec tego roku był na Węgrzech najcieplejszy od rozpoczęcia monitorowania temperatury w 1901 roku. Zmiany klimatyczne poważnie wpływają na renomowany węgierski przemysł winiarski, zwłaszcza na produkcję białego wina.

Klimatolog Péter Szabó sugeruje, że węgierscy producenci wina – z których ponad dwie trzecie uprawia winogrona na wino białe – muszą przebranżowić się i przejść na produkcję wina czerwonego. To bowiem lepiej nadaje się do cieplejszego klimatu.

Winiarze znad Balatonu uważają, że będą w stanie dostosować się do zmieniającego się klimatu i kontynuować produkcję tradycyjnych białych win. W jaki sposób?
– Wygląda na to, że będziemy nowym regionem śródziemnomorskim, więc ta zmiana niekoniecznie musi być niekorzystna dla węgierskiego przemysłu winiarskiego. Musimy się jednak dostosować – wyjaśnia jeden z nich, Péter Varga, właściciel winnicy Varga w Badacsonyörs. Jego winiarnia wdraża już strategie minimalizujące narażenie winogron na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i rozważa zasadzenie nowych winnic na wschodnich zboczach.

Tokaj jest białym winem produkowanym w regionie winiarskim Tokaj-Hegyalja na północnym wschodzie Węgier. Przeciętna roczna produkcja tego trunku wynosi około 10 mln litrów.