7 euro za wjazd do Unii Europejskiej będą musieli zapłacić Brytyjczycy nie mający wizy

Unia Europejska przygotowuje nowe prawo regulujące możliwość bezwizowego wjazdu na jej terytorium obywateli krajów, które nie są jej członkami ani nie są z nią zrzeszone. Opłaty uderzą przede wszystkim w Brytyjczyków – to echo brexitu. Ale procedura nie gwarantuje, że Brytyjczyk odwiedzający Stary Kontynent przejdzie odprawę graniczną od razu. Może się zdarzyć, że będzie musiał zaczekać na lotnisku lub w porcie nawet kilka dni. Podobne rozwiązanie będzie dotyczyć Amerykanów i Japończyków.

Do lata 2025 r. Unia Europejska planuje uruchomić system wydawania zezwoleń na bezwizowy wjazd na jej terytorium z opłatą wysokości 7 euro, czyli ok. 6 funtów dla niektórych obywateli spoza UE, w tym Brytyjczyków. Zgodnie z przygotowywanymi przepisami, podróżni z listy państw spoza UE, w tym z UK, będą zobowiązani do wystąpienia o zwolnienie z obowiązku wizowego, podobne do amerykańskiego Esta, przed podróżą do 30 krajów w Europie. Powyższe zasady będą dotyczyć podróży do strefy Schengen, która obejmuje wszystkie państwa UE z wyjątkiem Irlandii i Cypru, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Te kraje kwestie wpuszczania Brytyjczyków na swoje terytorium uregulują samodzielnie.

Tworzony właśnie Europejski System Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż (Etias) ma umożliwiać wjazd do Strefy Schengen bez posiadania odpowiedniej wizy. Jednak nie na dłużej, niż na 90 dni raz na pół roku. Później wjazd bez wizy będzie już niemożliwy.

Ważność zezwolenia na pobyt bez wizy będzie wynosić trzy lata i pozwoli na nieograniczoną liczbę wizyt. Będzie ono powiązane z posiadanym paszportem, więc jeśli jego ważność wygaśnie w okresie krótszym niż trzy lata, konieczne będzie złożenie wniosku o nowy Etias.

Dla większości osób opłata wyniesie 7 euro, co według Komisji Europejskiej jest „znacznie tańsze” niż amerykańska Esta, która kosztuje 14 dolarów, czyli 12,50 euro lub 10,75 funtów. Opłata będzie obowiązywać wszystkie osoby w wieku od 18 do 70 lat. Dla dzieci i osób powyżej 70. roku życia zezwolenie będzie bezpłatne.

Pasażerowie z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, czy Japonii, którzy będą chcieli wjechać do Europy będą musieli złożyć wniosek online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Choć wypełnienie formularza zająć ma około 10 minut, nie daje ono gwarancji otrzymania zgody natychmiast. W niektórych przypadkach wnioski mogą również zostać odrzucone lub ich rozpatrzenie może potrwać do czterech tygodni.