Pracownicy Canadian National Railway zaczynają dzisiaj (23.08) wracać do pracy – poinformował niedawno związek zawodowy Teamsters, kilka godzin po tym, jak kanadyjski rząd podjął działania mające na celu zakończenie bezprecedensowego w tym kraju zatrzymania ruchu kolejowego.
Związek zawodowy poinformował, że strajk w Canadian Pacific Kansas City będzie kontynuowany do czasu otrzymania informacji o zakończeniu strajku od związku zawodowego Canadian Industrial Relations Board. Związek zawodowy i przedstawiciele firmy spotkają się się z zarządem w piątek (23.08) przed południem.
Pracownicy Canadian National Railway (CNR.TO), otwiera nową kartę, zaczną wracać do pracy w piątek, poinformował związek zawodowy Teamsters, kilka godzin po tym, jak kanadyjski rząd podjął działania mające na celu zakończenie bezprecedensowego wstrzymania ruchu kolejowego.
Ponad 9 tys. pracowników dwóch największych kanadyjskich linii kolejowych rozpoczęły w czwartek (22.08) strajk, co doprowadziło do zatrzymania ruchu kolejowego w Kanadzie oraz między Kanadą i USA. Informowaliśmy o tym krótko po rozpoczęciu strajku:
Kanadyjskie koleje wstrzymują przewozy kolejowe po impasie w rozmowach ze związkami zawodowymi
Dobowy przestój przewoźników doprowadził do strat w gospodarce całego kraju liczonych w setkach milionów dolarów.
Koniec strajku nie oznacza, że na kanadyjskie tory wracają wszystkie pociągi. Część z nich będzie wstrzymana do czasu potwierdzenia przez szefów linii kolejowych realizacji postulatów związków zawodowych. Może to zająć – ja zapewniają wszystkie strony konfliktu – nawet kilka dni.
Jednocześnie związki zawodowe, centrale kolei oraz rząd wróciły do postępowania arbitrażowego, które zostało zerwane w związku z nieustępliwą postawą wszystkich stron. Na razie kanadyjski rząd zagwarantował, że do czasu zakończenia rozmów wszyscy pracownicy kolei będą pracować wobec dotychczas obowiązujących umów, które chwilę przed strajkiem zostały przez koleje rozwiązane. Związki domagają się poprawienia warunków pracy kolejarzy oraz podniesienia wynagrodzeń.
Kanada jest drugim co do wielkości krajem na świecie pod względem powierzchni i w dużym stopniu polega na kolei w transporcie szerokiej gamy towarów i dóbr przemysłowych. Jej gospodarka jest silnie zintegrowana z gospodarką Stanów Zjednoczonych, co oznacza, że dalsze strajki na kolei zachwiałyby północnoamerykańskimi łańcuchami dostaw.
Leave a Reply