Amerykańska administracja oskarża Visę o monopolizację płatności kartami debetowymi

Akcje Visa spadły we wtorek (24.09) po tym, jak Departament Sprawiedliwości USA złożył pozew przeciwko wystawcy kart płatniczych oskarżający go o naruszenie prawa antymonopolowego poprzez tłumienie konkurencji przez grożenie sprzedawcom wysokimi opłatami i płacenie potencjalnym rywalom.

Visa, jedna z największych sieci płatniczych na świecie, przetwarza ponad 60 proc. transakcji debetowych w USA, co przynosi jej 7 mld dolarów rocznie w opłatach pobieranych za transakcje kierowane przez jej sieć – informuje Departament Sprawiedliwości. Firma chroni tę dominację poprzez umowy z wystawcami kart, sprzedawcami i konkurentami, czemu od dawna przyglądali się amerykańscy prokuratorzy.

Julie Rottenberg, główny radca prawny Visa, powiedziała, że ​​konkurencja na rynku debetowym kwitnie, a roszczenia są bezpodstawne i firma będzie je kwestionować.
– Kiedy firmy i konsumenci wybierają Visa, dzieje się tak ze względu na naszą bezpieczną i niezawodną sieć, ochronę przed oszustwami na światowym poziomie i wartość, jaką oferujemy — mówiła mediom.
Próba rozwiązania problemu opłat, czasami nazywanych opłatami interchange, jest częścią wysiłków administracji Bidena mających na celu zwalczanie rosnących cen konsumenckich i jest obecnie głównym problemem poruszanym w kampanii prezydenckiej przed listopadowymi wyborami w USA.

– Nielegalne postępowanie Visa wpływa nie tylko na cenę jednej rzeczy, ale na cenę niemal wszystkiego — informuje prokurator generalny Merrick Garland w oświadczeniu, zauważając, że sprzedawcy i banki przerzucają koszty sieci płatniczych na konsumentów.

Postępowanie trwa już 12 lat

Rzekome antykonkurencyjne postępowanie Visa rozpoczęło się około 2012 r., gdy konkurencyjne firmy weszły na rynek płatności po reformach, które wymagały od wystawców kart dostosowania się do niezależnych sieci. Visa, zdaniem prokuratorów, zawarła lukratywne umowy z potencjalnymi konkurentami w dziedzinie technologii finansowych, w tym Apple, PayPal i Block Inc’s Square, że nie uruchomią produktów zagrażających jej dominacji.
Jak donosi pozew sieć kart nakłada również kary finansowe na sprzedawców, którzy nie kierują wszystkich lub większości kwalifikujących się transakcji przez sieć Visa.

Wydział antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie w sprawie praktyk Visa związanych z kartami debetowymi w 2021 r., w tym samym roku, w którym zablokował przejęcie przez Visa firmy zajmującej się technologią finansową Plaid. Konkurencyjna firma Mastercard poinformowała w kwietniu, że jest również kontrolowana przez Departament Sprawiedliwości.
Visa i Mastercard zgodziły się w 2019 r. zapłacić amerykańskim sprzedawcom 5,6 mld dolarów w ramach ugody w pozwie zbiorowym oskarżając ich o praktyki antykonkurencyjne.