Po raz pierwszy od trzech lat ceny w sklepach spadły. Inflacja żywności jest coraz niższa, a sprzedawcy detaliczni oferują zniżki na ubrania i artykuły gospodarstwa domowego, aby pozbyć się letnich zapasów. Nowe dane wykazały, że w pierwszym tygodniu sierpnia ceny w sklepach spadły o 0,3 proc. – w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Średnia z trzech miesięcy wyniosła natomiast okrągłe zero.
Zgodnie z indeksem cen w sklepach British Retail Consortium-NielsenIQ, to również pierwszy okres deflacji cen – kiedy ceny towarów i usług spadają – od października 2021 r.,
Obecny trend jest skutkiem spadku cen produktów nieżywnościowych, gdy sprzedawcy detaliczni zaczęli strategicznie obniżać ceny swoich towarów. Sklepy pracowały nad przesunięciem zapasów po trudnym lecie, podczas którego konsumenci byli mniej skłonni stawiać czoła zimnej i deszczowej pogodzie, aby udać się na zakupy na główne ulice handlowe, i mniej chętni do kupowania letnich ubrań.
Sprzedawcy detaliczni próbowali również znaleźć sposób na zachęcenie klientów do wydawania pieniędzy, podczas gdy gospodarstwa domowe nadal zmagają się z wysokimi kosztami utrzymania. Zdaniem Helen Dickinson, dyrektor naczelnej British Retail Consortium, sprzedawcy detaliczni mocno obniżali ceny, aby sprzedać swoje letnie zapasy, szczególnie w przypadku odzieży i artykułów gospodarstwa domowego.
– Przeceny te nastąpiły po trudnym dla handlu lecie spowodowanym złą pogodą i utrzymującym się kryzysem kosztów utrzymania, który dotknął wiele rodzin. Inflacja żywności osłabła, a ceny świeżej żywności, zwłaszcza owoców, mięsa i ryb, odnotowały największy miesięczny spadek od grudnia 2020 r., ponieważ koszty dostawców spadły – podsumowuje Dickinson. Motorem deflacji była elektronika oraz ceny odzieży i obuwia.
ONS: ceny znów wzrosną. Patrzcie na energię
Ceny żywności nadal wywierają presję na finanse gospodarstw domowych, wzrastając o 2 proc. w sierpniu w porównaniu z poprzednim rokiem. Był to jednak najwolniejszy wzrost od listopada 2021 r.Podczas gdy koszty żywności o długim terminie przydatności, takiej jak konserwy, chipsy, herbata i słodycze, wzrosły o 3,4 proc., to świeża żywność staniała o 1 proc., co stanowi największy miesięczny spadek od grudnia 2020 r.
Według Urzędu Statystycznego ONS, koszty artykułów spożywczych wzrosły o 32,6 proc. od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., podczas gdy ceny gazu wzrosły o 68 proc., a ceny energii elektrycznej o 45 proc. Wzrosty te mogą spowolnić spadek cen podstawowych towarów i przywrócić inflację na rynku brytyjskim.
Leave a Reply