Chiny tworzą potęgę brokerską o wartości 230 mld dolarów w ramach konsolidacji sektora

Fuzja dwóch państwowych domów maklerskich w Chinach w celu stworzenia lidera sektora z aktywami o wartości 230 mld dolarów jest częścią działań Pekinu zmierzających do konsolidacji branży o wartości 1,7 bln dolarów w obliczu trudnych rynków. Rynki te czeka szereg dynamicznych zmian – twierdzą analitycy.

Guotai Junan Securities ma przejąć, swojego rywala z tego samego sektora, Haitong Securities poprzez wymianę akcji – poinformowały obie firmy późnym wieczorem w czwartek (5.09).
Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i akcjonariuszy.
Połączony podmiot, z kapitalizacją 226 mld dolarów w aktywach ogółem, prześcignie Citic Securities jako największy dom maklerski w Chinach. W związku z fuzją obrót akcjami Guotai Junan i Haitong został dzisiaj zawieszony.

Zarówno Haitong, jak i Guotai Junan są kontrolowane przez firmy zarządzające aktywami państwowymi dla rządu regionalnego w Szanghaju.
Zgodnie z umową Guotai Junan planuje wyemitować nowe akcje dla inwestorów w chińskich i notowanych w Hongkongu podmiotach Haitong. Guotai Junan wyemituje również nowe akcje na rynku krajowym, aby pozyskać fundusze potrzebne na przeprowadzenie tej transakcji.

– To oznacza początek konsolidacji w całej branży, która doprowadzi do większej liczby fuzji między głównymi domami maklerskimi — uważa Huang Yan, menedżer funduszy Shanghai QiuYang Capital Co., odnosząc się do umowy Guotai Junan-Haitong.

Pekin zaostrzył retorykę dotyczącą potrzeby reformy sektora maklerskiego, wydając nowe dyrektywy mające na celu zachęcanie do fuzji i przejęć oraz restrukturyzacji w branży, w której konkuruje ponad 140 chińskich i zagranicznych graczy.
Chiński regulator papierów wartościowych poinformował w marcu, że zamierza rozwinąć około 10 wiodących instytucji w ciągu około pięciu lat, z dwoma do trzech konkurencyjnych na arenie międzynarodowej banków inwestycyjnych, do 2035 r.

Ambicja Pekinu, aby stworzyć duże, konkurencyjne banki inwestycyjne, pojawiła się kilka lat po tym, jak szereg globalnych banków, w tym Goldman Sachs i Morgan Stanley przejęło pełną kontrolę nad chińskimi przedsiębiorstwami, mając na oku większy udział w rynku. Od końca 2023 r. zapowiedziano fuzje sześciu par mniejszych domów maklerskich, w tym, według oficjalnych Shanghai Securities News, fuzję Ping An Securities i Founder Securities.