Banknot 5000 koron, wyprodukowany w kwietniu 1919 r. dla nowo powstałej niepodległej Czechosłowacji, został sprzedany na aukcji w piątek 15 listopada za 25,68 mln koron. To rekord – po tej aukcji banknot został najdroższą papierową walutą, jaką kiedykolwiek sprzedano w kraju.
Czerwony i bogato zdobiony banknot, którego nie posiada ani Czeski Bank Narodowy, ani Muzeum Narodowe, trafił na aukcję z ceną wywoławczą 2,5 mln koron. Jego wysoka cena wynika z jego wyjątkowości – znane są tylko dwa zachowane egzemplarze banknotu w stanie menniczym, oba w rękach prywatnych. Niewielka liczba banknotów ma przyczyny historyczne, wyjaśnia współwłaściciel domu aukcyjnego Aleš Kohout.
– To najwyższy nominał pierwszej emisji banknotów i znane są tylko dwa egzemplarze. Oznacza to, że ten banknot może znajdować się tylko w dwóch kolekcjach. Zachowało się tak niewiele egzemplarzy, ponieważ banknot był już szeroko fałszowany w trakcie obiegu. W ciągu roku jego ważności wykryto ponad czterysta falsyfikatów, dlatego też bardzo szybko, już w 1920 r., zastąpiono go banknotem nowego typu – mówi Kohout.
Rekord należał wcześniej do uszkodzonej wersji tego samego banknotu, który w 2020 r. został sprzedany za 14,52 mln koron. Wynik aukcji został ogłoszony w komunikacie prasowym w piątek przez Bankovky.com, który wystawił pieniądz na aukcję w imieniu swojego klienta. Kohout zapewnia, że był mile zaskoczony ostateczną ceną, spodziewając się tylko dwudziestu milionów.
– Przy tak dużych kwotach jest to zawsze częściowo jakaś forma alternatywnej inwestycji, więc zdecydowanie jest to inwestycja… W przeciwieństwie do klasycznych inwestycji w akcje lub kryptowaluty, kolekcjoner musi również mieć pewne doświadczenie. Kolekcjonerzy lub inwestorzy zazwyczaj zbierają lub inwestują długoterminowo. To nie jest krótkoterminowe – wyjaśnia Aleš Kohout. – Sam banknot jest dość duży, ma kolor karminowoczerwony, ozdobiony jest wzorem kwiatowym i pojedynczym wizerunkiem kobiety.
Banknoty o nominale 5000 koron nadal można spotkać, chociaż teraz widnieje na nich wizerunek prezydenta Tomáša Garrigue Masaryka, który był głową państwa, gdy ten rzadki numizmat po raz pierwszy został wyprodukowany.
Leave a Reply