Trudne warunki gospodarcze i stale słaby popyt na wiele produktów zmusiły firmy w całej Europie do zamrożenia zatrudnienia lub redukcji miejsc pracy. Podajemy listę największych firm, które planują w tym i na początku przyszłego roku masowe zwolnienia. Wszystkie były ogłaszane publicznie od początku sierpnia.
BANKI
DNB – norweski pożyczkodawca poinformował we wrześniu, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zlikwiduje równowartość 500 etatów, ponieważ przygotowuje się na niższe stopy procentowe i silniejszą konkurencję.
SANTANDER – hiszpański bank poinformował w październiku, że zlikwiduje ponad 1400 miejsc pracy w swoim brytyjskim oddziale.
UNICREDIT – włoski bank podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi, które obejmowało 1000 dobrowolnych zwolnień i likwidację 500 nowych miejsc pracy, poinformował włoski związek bankowy Fabi 17 października.
PRODUCENCI SAMOCHODÓW I CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH
MICHELIN – francuski producent opon zamknie dwa zakłady w zachodniej Francji, co wpłynie na około 1250 miejsc pracy, poinformował 5 listopada. Firma wycofuje się również z fabryki na północy Polski.
SCHAEFFLER – niemiecki producent maszyn i części samochodowych, dotknięty słabym popytem ze strony klientów z branży motoryzacyjnej i przemysłowej, poinformował 5 listopada, że planuje zwolnić 4700 pracowników.
PRZEMYSŁ I INŻYNIERIA
NORTHVOLT – szwedzki producent akumulatorów poinformował we wrześniu, że planuje zwolnić 1600 pracowników w Szwecji.
HANDEL DETALICZNY I DOBRA KONSUMPCYJNE
AUCHAN – francuska grupa supermarketów poinformowała 5 listopada, że planuje zwolnić ponad 2000 pracowników w związku ze spadkiem ruchu w swoich sklepach.
HUSQVARNA – szwedzki producent sprzętu ogrodniczego poinformował w październiku, że zwolni około 400 pracowników, w związku z ograniczeniami wydatków konsumenckich.
TELEKOMUNIKACJA
TELIA – szwedzki operator telekomunikacyjny zamierza zwolnić około 3000 pracowników w 2024 r., poinformowano we wrześniu.
INNE
AIRBUS – grupa lotniczo-kosmiczna poinformowała 16 października, że zwolni do 2500 pracowników w swoim dziale Obrony i Kosmosu do połowy 2026 r.
EQUINOR – norweski producent ropy naftowej, gazu i energii odnawialnej zwalnia 20 proc. pracowników w swoim dziale energii odnawialnej, poinformowała wczoraj (21.11) agencja Reuters.
INFINEON – niemiecki producent chipów zwolni 1400 pracowników na całym świecie i przeniesie kolejne 1400 stanowisk do krajów o niższych kosztach pracy, zapowiedział w sierpniu jego dyrektor generalny.
LUFTHANSA – niemiecki przewoźnik narodowy zamierza stopniowo redukować zatrudnienie w administracji o 20 proc., poinformował Manager Magazin 14 listopada.
MONDI – brytyjski producent opakowań poinformował w październiku, że zamknie papiernię w Bułgarii po tym, jak została uszkodzona przez pożar, który wpłynął na około 300 stanowisk.
SMA SOLAR – niemiecki dostawca części do elektrowni słonecznych poinformował 13 listopada, że planuje zwolnić do 1100 pracowników na całym świecie.
SHELL – gigant energetyczny planuje zmniejszyć zatrudnienie w dziale poszukiwań i rozwoju ropy naftowej i gazu o 20 proc., poinformowały w sierpniu agencje prasowe powołując się na źródła wewnątrz koncernu.
SYENSQO – belgijski producent chemikaliów poinformował 5 listopada, że zwolni 300-350 pracowników, głównie we Francji, USA, Belgii i Włoszech.
TAMEDIA – szwajcarska firma medialna, część TX Group poinformowała w sierpniu, że zamknie dwie drukarnie i zwolni prawie 300 pracowników.
UPM – fińska grupa leśna może zwolnić do 110 pracowników w swojej firmie Fibres Finland, poinformowano 8 października. W sierpniu ogłosiła zamknięcie fabryk w Niemczech, co wpłynęło na 338 miejsc pracy, oraz zamknięcie działalności biokompozytowej, co wpłynęło na 59 miejsc pracy w Finlandii i Niemczech.
YARA – norweski producent nawozów poinformował 15 października, że planowane zmiany w produkcji w zakładzie Tertre w Belgii, w tym zamknięcie jednostki amoniaku, mogą skutkować zwolnieniem około 115 pracowników.
Leave a Reply