Gigant instrumentów pochodnych Optiver zakłada, że ​​rynek japoński wkrótce rozkwitnie

Optiver rozszerza swoje imperium instrumentów pochodnych w Japonii, gdzie zamierza wzmocnić rynek opcji na pojedyncze akcje, który do tej pory praktycznie nie istniał. Firma Speed ​​Trader, która handluje kontraktami indeksowymi w tym kraju od 2008 r., we wrześniu zaczęła zapewniać płynność opcji na 12 japońskich spółek i funduszy ETF. Jak informuje japońskie biuro giganta, holenderska firma zamierza do czerwca znacząco zwiększyć tę liczbę.

– Płynny rynek opcji na akcje pojedyncze oferuje inwestorom bardziej zróżnicowane produkty handlowe i zaawansowane narzędzia finansowe do zarządzania ryzykiem, zabezpieczania pozycji i uzyskiwania ekspozycji na japoński krajobraz korporacyjny- — mówił niedawno mediom Nippei Yasuoka z Optiver. – Japoński rynek opcji na akcje pojedyncze jest dobrze przygotowany, aby przełamać historyczne wyzwania związane ze słabą płynnością i wolumenem obrotu”. Optiver jest pierwszą firmą, która od kwietnia 2017 r. zapewnia tworzenie rynku dla opcji na pojedyncze akcje w Japonii. Obawy o efektywność kapitałową w firmach w kraju i deflacyjne środowisko tłumiły popyt na akcje przez dziesięciolecia, ale to powoli się zmienia, podnosząc akcje w ciągu ostatnich dwóch lat. Od czasu, gdy holenderska firma rozpoczęła swoją działalność, wartość nominalna kontraktów handlowych na 10 głównych indywidualnych akcji gwałtownie wzrosła, osiągając 6 mld jenów w zeszłym miesiącu (40,5 mln dolarów) z zaledwie 8,1 mln jenów w sierpniu, zgodnie z danymi Osaka Stock Exchange.
Indeks Topix wzrósł o 0,3 proc. w poniedziałek, podczas gdy średnia akcji Nikkei z 225 emisji wzrosła o 0,2 proc.

Kaprysy inwestorów

Tradycyjnie inwestorzy w Japonii polegali na opcjach na Nikkei 225, a nie na indywidualnych spółkach, które często były wymieniane poza rynkiem regulowanym. Chociaż notowane kontrakty są obecnie dostępne na około 200 pojedynczych akcji, ich obrót na giełdzie jest niewielki. Setki opcji put i call na 10 największych nazwach, które zmieniają właścicieli każdego dnia, można porównać z kilkoma milionami w Stanach Zjednoczonych, Europie lub Indiach — gdzie Optiver otworzył biura w zeszłym roku, aby skorzystać z lokalnego boomu na rynku instrumentów pochodnych.

Firma, która zatrudnia również pracowników w Singapurze, aby zapewnić płynność 24 godziny na dobę w opcjach walutowych, obstawia, że ​​nacisk giełdy w Tokio na lepsze zarządzanie korporacyjne doprowadzi do zwiększenia obrotu akcjami i zwiększonego wykorzystania instrumentów pochodnych. Optiver rozpoczął tworzenie rynku dla notowanych opcji kapitałowych, w tym dla Toyota Motor, SoftBank Group i Mitsubishi UFJ Financial Group, a także ETF śledzący spółki Nikkei 225.
Japan Exchange Group, która jest właścicielem giełdy w Osace, gdzie handluje się opcjami, stara się przyciągnąć więcej animatorów rynku, powiedział dyrektor generalny Hiromi Yamaji podczas niedawnego briefingu, dodając, że „rynki opcji w Japonii mają duży potencjał”.

Według analityków kluczem do sukcesu japońskiego rynku opcji na akcje jest przyciągnięcie inwestorów detalicznych. Oczekują oni, że małe firmy rodzinne ostatecznie będą stanowić znaczną część obrotu instrumentami pochodnymi, ponieważ nie mają ograniczeń co do sposobu korzystania z instrumentów, w przeciwieństwie do inwestorów instytucjonalnych, którzy są ograniczeni przez swoje mandaty.
Handlarze detaliczni zwiększyli obrót akcjami, odkąd rząd rozszerzył w tym roku wolne od podatku rachunki inwestycyjne. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku gospodarstwa domowe wpłaciły tam co najmniej 7,5 bln jenów, prawie cztery razy więcej niż w pierwszej połowie 2023 roku.
– Ten rynek był uśpiony przez wiele, wiele lat — mówi Yasuoka z Optiver. – Zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i detaliczni szukali płynności, aby handlować opcjami na akcje w Japonii.