Globalne wydatki na odnawialne źródła energii to 2 bln dolarów

Globalne wydatki na inwestycje w odnawialne źródła energii mogą wynieść w 2024 r. 2 biliony dolarów – uważają analitycy z ManpowerGroup w opublikowanym właśnie raporcie. Mówi on m.in., że transformacja energetyczna jeszcze w tej dekadzie powinna przyczynić się do stworzenia ponad 10 mln nowych miejsc pracy.

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu ManpowerGroup „Energy World of Work 2025” wzrost inwestycji w energię z odnawialnych źródeł energii przyczyni się do spadku światowego zapotrzebowania na paliwa kopalne, w tym ropę naftową. Potwierdzają to opracowania Międzynarodowej Agencji Energii, z których wynika, że stabilizacja popytu nastąpi w 2030 roku na poziomie 106 mln baryłek dziennie, a następnie zacznie spadać w miarę wzrostu wykorzystania energii ze źródeł niekopalnych.

Według danych Global Wind Energy Council, w 2023 roku branża pobiła roczne rekordy w zakresie nowych instalacji lądowych pozyskujących energię wiatrową, osiągając ponad 100 GW. Sektor ten uzyskał również drugi najwyższy wynik roczny dla nowych farm morskich (11 GW). W rezultacie całkowita globalna wydajność energii wiatrowej przekroczyła niedawno 1 TW. Analitycy przewidują, że do 2030 roku moc ta zostanie podwojona i przewyższy dwa terawaty.

W raporcie „Energy World of Work 2025” zaznaczono również, że sektor energetyczny potrzebuje ekspertów potrafiących łączyć wiedzę z obszaru AI i zrównoważonego rozwoju. Obecnie poszukiwani są analitycy danych wykorzystujący sztuczną inteligencję do prognozowania, zarządzania popytem na energię a także osoby odpowiedzialne ze tworzenie inteligentnych sieci, pozwalających na integrację AI z systemami energetycznymi.

Eksperci ze Światowego Forum Ekonomicznego prognozują, że zielona transformacja ma szansę stworzyć globalnie ponad 10 mln nowych miejsc pracy jeszcze w tej dekadzie. Wzrost zatrudnienia w największym stopniu napędzany będzie przez efektywność energetyczną, która może wygenerować nawet 3,2 mln etatów. Specjaliści odpowiedzialni za stosowanie technologii i praktyk, które pozwalają na zrównoważony rozwój, będą niezwykle pożądani na rynku pracy.