Kłopoty puławskich Azotów. Związkowcy proszą rząd o interwencję

Związki zawodowe z Grupy Azoty Puławy proszą premiera o natychmiastową interwencję z powodu złej sytuacji w spółce. Według wszystkich central związkowych działających w jednym z najważniejszych zakładów chemicznych w Polsce, spółka stoi nad przepaścią, a winę za to ponosi jej złe zarządzanie oraz niekontrolowany – zdaniem związkowców – import rosyjskich nawozów. Nawozów tańszych, bo nieobciążonych obowiązującymi w Unii Europejskiej kosztami klimatycznymi.

Osiem związków zawodowych z Grupy Azoty Puławy zwraca się w piśmie do Donalda Tuska z prośbą o natychmiastowa interwencję” w związku ze złą sytuacją w spółce.
– Obecna sytuacja Zakładów Azotowych Puławy jest dramatyczna. Stoimy o kilka milimetrów nad przepaścią – wyjaśniają związkowcy. – Wieloletnie błędy w zarządzaniu spółką, czynniki takie, jak pandemia, czy wojna na Ukrainie oraz niekontrolowany import rosyjskich nawozów, które wedle naszej wiedzy są reeksportowane na Ukrainę, import tworzyw nieobciążonych kosztami klimatycznymi są przyczynami naszej tragicznej sytuacji ekonomicznej. Bez interwencji Państwa Polskiego w tych obszarach grozi nam upadłość.

Jednak to nie jedyny problem w Azotach. NSZZ Solidarność Organizacja Międzyzakładowa Grupy Azoty Puławy, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników ZA Puławy, Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego ZA Puławy oraz Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego Inżynierów i Techników przy Grupie Azoty ZA Puławy zgłaszają do zarządu spółki zastrzeżenia co do zasadności wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
29 sierpnia br. zarząd Grupy Azoty Puławy poinformował związki zawodowe o zamiarze wypowiedzenia ZUZP. Decyzja została poprzedzona negocjacjami, w których nie osiągnięto wspólnego stanowiska ze związkami zawodowymi.

Czy koniec układu będzie początkiem strajku?

ZUZP ulegnie rozwiązaniu z upływem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, które Grupa Azoty Puławy będzie uprawniona złożyć po przeprowadzeniu ze związkami procedury negocjacji określonej w ZUZP. Zarząd zaznaczył, że procedura zostanie przeprowadzana, jeżeli związki, w terminie tygodnia od powiadomienia o zamiarze wypowiedzenia złożą zastrzeżenia do takiego zamiaru wypowiedzenia ZUZP.

Zdaniem związkowców podejście władz jest niezgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Nie godzą się również na przeniesienie odpowiedzialności na załogę za „brak należytej i efektywnej reakcji władz spółki na występujące od połowy 2022 roku problemy rynkowe, a następnie finansowe”, na które – jak wskazały związki zawodowe – zwraca uwagę obecny zarząd Grupy Azoty Puławy.

W I kwartale 2024 r. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy miała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 902 mln zł i ujemny wynik EBITDA, który wyniósł -79 mln zł.

Grupa Azoty Puławy to spółka należąca do Grupa Azoty drugiego w UE producenta nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.