Brytyjski rząd zapowiada wydanie 10,5 miliona funtów na przygotowania do nowych kontroli granicznych z UE, które rozpoczną się jesienią tego roku. Port w Dover, Eurotunnel w Folkestone i Eurostar na stacji St Pancras otrzymają wsparcie finansowe, które ma być przeznaczone na działania zmierzające do skrócenia kolejek dla podróżnych. Od jesieni podróżujący z UK i innych krajów spoza UE będą zobowiązani do korzystania z nowego cyfrowego systemu granicznego o nazwie Entry/Exit System (EES), który jest wdrażany przez UE.
Rządowe środki zostaną wydatkowane na zapewnienie portom odpowiednich technologii niezbędnych do przeprowadzenia tych kontroli, które mają się zacząć 10 listopada. O zmianach w ruchu granicznym między Unią Europejską a Wielką Brytanią pisaliśmy tu:
7 euro za wjazd do Unii Europejskiej będą musieli zapłacić Brytyjczycy nie mający wizy
Program, który zapowiada brytyjski rząd ten będzie dotyczył Brytyjczyków i innych obywateli krajów trzecich wjeżdżających do krajów UE w ramach systemu EES na krótkoterminowy pobyt. Będą oni musieli zarejestrować swoje odciski palców i zdjęcie twarzy wraz z danymi paszportowymi, aby móc wjechać dalej. Za każdym razem, gdy podróżni wjeżdżają lub wyjeżdżają z danego unijnego kraju, będzie to rejestrowane. Po wprowadzeniu odcisków palców i danych osobowych rejestracja będzie ważna przez trzy lata. W tym okresie będzie ona weryfikowana za każdym razem, gdy dana osoba przekroczy granicę. Ma to zastąpić stemplowanie paszportów.
W większości przypadków kontrole EES będą przeprowadzane po przybyciu na zagraniczne lotnisko, ale jeśli dana osoba podróżuje przez port w Dover lub pociągiem międzynarodowym (np. Eurostar), kontrole odbędą się na terytorium UK. Technologia, której porty będą używać do pobierania danych biometrycznych podróżnych, nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona. Wcześniej sugerowano, że do pobierania odcisków palców będzie wykorzystywane urządzenie podobne do iPada.
Każdy z portów ma otrzymać 3,5 miliona funtów dofinansowania, które jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem mającym na celu uniknięcie opóźnień związanych z wdrożeniem EES. Rządowe fundusze mają zostać wykorzystane przez Dover na sfinansowanie budowy przystani w celu stworzenia dodatkowej przestrzeni dla obsługi pasażerów autokarów. Eurostar i Eurotunnel wykorzystają swoją część na zakup urządzeń i szkolenie personelu. W razie potrzeby Eurotunnel postawi dodatkowe kioski do odprawy. Wszystkie te firmy zainwestowały już dziesiątki milionów własnych pieniędzy w działania przygotowawcze do wprowadzenia nowego systemu.
Leave a Reply