Szwajcaria skazuje 2 dyrektorów naftowych w największej nazjatyckiej aferze korupcyjnej

Dwóch mężczyzn skazano na karę więzienia i nakazano im zwrócić ponad miliard dolarów na fundusz 1MDB — malezyjski rządowy fundusz rozwoju, którego niewłaściwe wykorzystanie doprowadziło do uwięzienia byłego premiera Najiba Razaka.

Szwajcarski Federalny Sąd Karny skazał w środę (28.08) dwóch dyrektorów firmy zajmującej się poszukiwaniem ropy naftowej za przywłaszczenie ponad 1,8 miliarda dolarów z malezyjskiego państwowego funduszu inwestycyjnego 1MDB. Obaj, 48-letni Szwajcar-Saudyjczyk Tarek Obaid i 47-letni Szwajcar-Brytyjczyk Patrick Mahony zostali skazani odpowiednio na siedem i sześć lat więzienia. Nakazano im również zwrócić funduszowi większość zabranych pieniędzy. Część odsetek już zwrócono.

Malezyjski państwowy fundusz inwestycyjny 1MDB, lub „1Malaysia Development Berhad” — z malezyjskim przyrostkiem Berhad oznaczającym spółkę akcyjną — był ogromnym rządowym projektem inwestycyjnym, który szybko przerodził się w międzynarodową aferę korupcyjną po tym, jak pierwsze zarzuty o wykroczenia zaczęły pojawiać się około 2015 r. Najbardziej znaną osobą uwięzioną w wyniku skandalu jest były premier Najib Razak, którego 12-letni wyrok więzienia został skrócony o połowę na początku tego roku po poprzednich nieudanych apelacjach.

Skazani w Genewie mężczyźni pracowali w Szwajcarii dla firmy zajmującej się poszukiwaniem ropy naftowej PetroSaudi. Prokuratorzy twierdzili, że pomogli w założeniu spółki joint venture z 1MDB, stwarzając wrażenie, że firma ma wsparcie rządu saudyjskiego. Chociaż nie było to prawdą, oskarżeni przekonali członków zarządu 1MDB do swojej wersji co pozwoliło im oszukać fundusz.
W akcie oskarżenia ustalono, że obaj mężczyźni wzbogacili się na dafraudacjach publicznych pieniędzy, kradnąc z funduszu – Abaid kwotę co najmniej 805 milionów dolarów, a Mahony na kwotę co najmniej 37 milionów dolarów. Szacunkowo przywłaszczono z malezyjskich środków publicznych łącznie 4,5 miliarda dolarów.

Dyrektorzy rzekomo używali szeregu szwajcarskich kont bankowych do prania pieniędzy, przynajmniej w okresie od 2009 do 2015 roku. Użyli pieniędzy na zakup nieruchomości w Szwajcarii i Londynie, biżuterii i kapitału prywatnego oraz na rozwijanie działalności PetroSaudi, za którą otrzymywali wysokie wynagrodzenie.