Łotewska propozycja uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej poparta przez 21 państw członkowskich UE

Łotewska propozycja uproszczenia unijnej Wspólnej Polityki Rolnej została poparta przez 21 państw członkowskich Unii Europejskiej na spotkaniu ministrów rolnictwa i rybołówstwa UE w Brukseli – informują przedstawiciele łotewskiego Ministerstwa Rolnictwa.

Podczas spotkania w Brukseli minister rolnictwa Armands Krauze wezwał Komisję Europejską i państwa członkowskie UE do dalszego uproszczenia Strategicznego Planu WPR, dodając, że wdrażanie polityki rolnej powinno stać się bardziej zrozumiałe dla rolników i całego społeczeństwa.

– Jak pokazują pierwsze lata wdrażania Strategicznego Planu WPR, zarządzanie systemem polityki rolnej jest skomplikowane zarówno dla rolników, jak i administracji. Zamiast pożądanego uproszczenia, nowy model wdrażania Strategicznego Planu WPR stworzył dodatkowe obciążenie administracyjne, koncentrując się na warunkach i wymogach technicznych, a nie na osiągniętych wynikach – wyjaśnia. – Łotwa przygotowała zatem propozycję uproszczenia planowania i sprawozdawczości Strategicznego Planu WPR. Z każdym kolejnym rokiem wdrażania Strategicznego Planu WPR kraje członkowskie będą wprowadzać coraz więcej środków, co również zwiększy obciążenia administracyjne związane ze sprawozdawczością rolników i odpowiedzialnych organów.

Łotewskie Ministerstwo Rolnictwa wskazuje, że złożony i rozdrobniony system planowania i sprawozdawczości Strategicznego Planu WPR może mieć konsekwencje finansowe dla krajów członkowskich. Nie mogąc odpowiednio uzasadnić odchyleń od zaplanowanych wartości wskaźników, kraje mogą spotkać się z zawieszeniem unijnej pomocy lub jej znacznym zmniejszeniem. Jednak jednym z głównych problemów jest wymóg Komisji Europejskiej, aby przedstawić wyczerpujące uzasadnienie każdego, nawet najmniejszego, odchylenia, pomimo faktu, że prawo UE tego nie przewiduje.

Krauze wezwał Komisję Europejską do udzielenia unijnego wsparcia doraźnego dla łotewskiego rolnictwa. Również w tym roku wystąpiło wiele niekorzystnych warunków – w maju mróz, w lipcu silne burze, a zbyt długa zima wyrządziła duże szkody w uprawach ozimych. A łotewski sektor rolniczy nie podniósł się jeszcze po kataklizmach naturalnych, których doświadczył w 2023 roku.