Mediana kosztów mieszkaniowych zarówno dla najemców, jak i właścicieli domów w USA wzrosła w zeszłym roku, a podczas gdy udział dochodów najemców przeznaczanych na mieszkanie nie zmienił się ogólnie, stopień obciążenia kosztami gospodarstw domowych różnił się w zależności od rasy – poinformował Census Bureau w czwartek (12.09).
Ponad 21 milionów gospodarstw domowych wynajmujących wydało ponad 30 proc. swoich dochodów na koszty mieszkaniowe w 2023 r. Liczba ta stanowi niemal połowę (49,7 proc.) gospodarstw domowych wynajmujących, dla których oblicza się obciążenie czynszem.
Pomimo wzrostu kosztów wynajmu, udział dochodów najemców wydanych na czynsz i media pozostał na poziomie 31,0 proc. w medianie w zeszłym roku, bez zmian od 2022 r., co wskazuje, że dochody gospodarstw domowych wynajmujących nadążały za podwyżkami czynszu. – Może to być również spowodowane tym, że gospodarstwa domowe o wyższych dochodach stają się najemcami – informuje Census Bureau.
Wśród czarnoskórych lub afroamerykańskich gospodarstw domowych wynajmujących mieszkania 56,2 proc. zapłaciło ponad 30 proc. swojego dochodu na koszty mieszkaniowe w 2023 r. Około 54,7 proc. gospodarstw domowych zdefiniowanych jako „inna rasa” przekroczyło ten próg, w porównaniu do 46,7 proc. białych gospodarstw domowych wynajmujących mieszkania. Gospodarstwa domowe Azjatów były najmniej obciążone kosztami, jak wykazały dane spisu powszechnego.
Rzeczywiste mediany kosztów wynajmu, zdefiniowane jako czynsz plus średnie miesięczne koszty mediów po uwzględnieniu inflacji, wzrosły o 3,8 proc. w zeszłym roku, podczas gdy rzeczywiste mediany wartości domów wzrosły o 1,8 proc. – mówi badanie American Community Survey z 2023 r.
Każdego roku w latach 2011–2019 rzeczywiste koszty wynajmu rosły o mniej niż 3,0 proc.. Czynsz w 2022 r. wzrósł o 1 proc.
Wpływ cen najmu na inflację
Spis powszechny potwierdza również, że koszty wynajmu skorygowane o inflację przewyższyły wzrost wartości domów w 2023 r. po raz pierwszy od 10 lat. Podczas gdy właściciele domów generalnie mieli niższe obciążenie kosztami mieszkaniowymi niż najemcy, jednym z kluczowych wydatków było ubezpieczenie.
Między marcem 2022 r. a lipcem ubiegłego roku Rezerwa Federalna podniosła swoją referencyjną stopę procentową do ponad 5 proc. z poziomu bliskiego zera, aby obniżyć wysoką inflację.
To z kolei podniosło stopy procentowe kredytów hipotecznych do najwyższych poziomów od około 20 lat, co spowodowało uszczerbek na rynku zakupu nieruchomości, a wysokie stopy procentowe znacznie zmniejszyły liczbę kupujących domy. Ponieważ więcej osób wynajmuje mieszkania, a ogólna inflacja jest wysoka, koszty zakwaterowania w zeszłym roku gwałtownie wzrosły i nadal powodują problemy z całkowitym obniżeniem inflacji do docelowej stopy 2 proc.
Leave a Reply