Organ doradczy ds. sztucznej inteligencji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikował w czwartek swój raport końcowy, w którym zaproponował siedem zaleceń dotyczących zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją i luk w zarządzaniu.
ONZ utworzyła w zeszłym roku 39-osobowy organ doradczy w celu rozwiązania problemów związanych z międzynarodowym zarządzaniem sztuczną inteligencją. Zalecenia zostaną omówione podczas szczytu ONZ, który odbędzie się jeszcze we wrześniu. Organ doradczy wezwał do powołania panelu w celu zapewnienia bezstronnej i wiarygodnej wiedzy naukowej na temat sztucznej inteligencji oraz rozwiązania problemu asymetrii informacji między laboratoriami sztucznej inteligencji a resztą świata.
Od czasu uruchomienia ChatGPT firmy OpenAI wspieranego przez Microsoft w 2022 r. wykorzystanie sztucznej inteligencji rozprzestrzeniło się szybko, co wzbudziło obawy dotyczące podsycania dezinformacji, fałszywych wiadomości i naruszania praw autorskich. Tylko kilka krajów stworzyło prawa regulujące rozprzestrzenianie się narzędzi sztucznej inteligencji. Unia Europejska wyprzedziła resztę, uchwalając kompleksową ustawę o sztucznej inteligencji, podczas gdy Chiny dążą do wzmocnienia kontroli państwa, a Stany Zjednoczone postawiły na dobrowolność
USA znalazły się wśród około 60 krajów, które 10 września poparły „plan działania” mający na celu zarządzanie odpowiedzialnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w wojsku, podczas gdy Chiny nie poparły prawnie niewiążącego dokumentu.
W związku z tym, że rozwój sztucznej inteligencji znajduje się w rękach kilku międzynarodowych firm, istnieje niebezpieczeństwo, że technologia ta może zostać narzucona ludziom bez ich głosu w kwestii sposobu jej wykorzystania, stwierdza ONZ w oświadczeniu.
Pośród innych propozycji ONZ chce utworzenia globalnego funduszu sztucznej inteligencji, który rozwiązałby luki w zakresie potencjału i współpracy. Opowiada się również za utworzeniem globalnych ram danych dotyczących sztucznej inteligencji w celu zapewnienia przejrzystości i rozliczalności.
Leave a Reply