Produkcja high-tech napędza lipcowy wzrost zysków w chińskim przemyśle

Zyski przemysłowe w Chinach wzrosły szybciej w lipcu dzięki produkcji high-tech, nawet gdy słaby popyt krajowy spowolnił ożywienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Zyski w lipcu wzrosły o 4,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim po wzroście o 3,6 proc. w czerwcu, jak wykazały dane Narodowego Biura Statystycznego we wtorek.

W okresie styczeń-lipiec zyski wzrosły nieznacznie szybciej, o 3,6 proc. w porównaniu z 3,5 proc. w pierwszej połowie roku, co daje gospodarce nadzieję na poprawę dynamiki pośród nie najlepszych wyników produkcji fabrycznej, eksportu, cen i danych dotyczących kredytów bankowych na początku sierpnia.

– Łagodna ekspansja zysków przemysłowych pokazała, że ​​krajowa polityka makroekonomiczna zaczyna działać, ponieważ sektor fabryczny przechodzi transformację i modernizację – mówi Zhou Maohua, analityk makroekonomiczny w China Everbright Bank.

Sektor produkcji high-tech, w tym produkcja baterii litowo-jonowych i półprzewodników oraz powiązanego sprzętu, przewodził wzrostowi zysków, notując wzrost o 12,8 proc. w okresie styczeń-lipiec.
– Mimo to krajowy popyt konsumpcyjny pozostaje słaby, a otoczenie zewnętrzne jest złożone i zmienne – uważa statystyk NBS Wei Ning, sugerując, że potrzeba więcej wysiłków, aby zwiększyć popyt krajowy.

Gigant akumulatorów do pojazdów elektrycznych CATL odnotował szybszy wzrost zysków w drugim kwartale, ale jego przychody spadły w szybszym tempie w trakcie kwartału, ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych spada na największym rynku samochodowym świata. W obliczu słabego popytu, przedłużającego się kryzysu na rynku nieruchomości i obaw o wzrost bezrobocia Pekin chce skierować swoje bodźce w stronę wewnętrznej konsumpcji. Na plenarnym posiedzeniu gabinetu na początku tego miesiąca premier Li Qiang obiecał pobudzić gospodarkę, koncentrując się właśnie na popycie wewnętrznym.

Firmy państwowe odnotowały 1 proc. wzrost zysków w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy, firmy zagraniczne odnotowały 9,9 proc. wzrost, podczas gdy firmy z sektora prywatnego odnotowały wzrost zysków o 7,3 proc., wykazują dane NBS.