Produkcja przemysłowa w Japonii w dół z powodu słabego popytu zagranicznego. To również efekt tajfunu

Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w sierpniu, obciążona słabym popytem zagranicznym i okresowym wstrzymaniem produkcji w lokalnych zakładach z powodu tajfunu. To główne – zdaniem analityków agencji Reuters – czynniki blokujące dynamikę ogólnego ożywienia gospodarczego.

Produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 0,9 proc. w sierpniu w porównaniu z poprzednim miesiącem, po wzroście o 3,1 proc. w lipcu.
– Produkcja przemysłowa waha się, ponieważ gospodarka zagraniczna nadal rośnie w wolniejszym tempie, eksport produktów high-tech nie wzrósł tak bardzo, jak oczekiwano, a także dochodzi do skandali związanych z certyfikacją samochodów — wyjaśnia Takeshi Minami, główny ekonomista w Norinchukin Research Institute.
Eksport samochodów był mniejszy niż zwykle, podobnie jak słabszy był popyt – zarówno krajowy, jak i zagraniczny – na obrabiarki.

Tajfun Shanshan, który uderzył w Japonię pod koniec sierpnia, mógł być główną przyczyną spadającej produkcji. Spowodował on, że fabryki, w tym Toyota i firma półprzewodnikowa Renesas tymczasowo wstrzymały działalność.

Analitycy spodziewają się, że gospodarka będzie się nadal poprawiać, wspierana przez rosnące płace oraz popyt indywidualny i korporacyjny, chociaż nadal istnieją ryzyka wynikające z czynników zewnętrznych, takich jak potencjalne spowolnienie gospodarki USA i słaby popyt w Chinach. Chiny ogłosiły w tym tygodniu szereg środków stymulujących, jednak analitycy zauważają, że ożywienie aktywności zajmie trochę czasu.

Stopa bezrobocia w Japonii nieznacznie spadnie do 2,6 proc. w sierpniu z 2,7 proc. w lipcu, a wskaźnik miejsc pracy do liczby kandydatów prawdopodobnie pozostał na poziomie 1,24 w zeszłym miesiącu.
Ministerstwo handlu ogłosi dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej dopiero w poniedziałek. Oficjalne dane dotyczące zatrudnienia zostaną natomiast opublikowane we wtorek, 1 października.