Siedem krajów europejskich zmieniło swoje prawa, zwiększając udział pracowników w startupach, aby konkurować ze Stanami Zjednoczonymi w przyciąganiu talentów i inwestycji, podczas gdy inne kraje pozostają w tyle – mówi najnowszy raport funduszu venture capital Index Ventures.
Podczas gdy opcje na akcje były integralną częścią sukcesu Doliny Krzemowej, Europie przeszkodziła biurokracja i zbyt wczesne opodatkowanie pracowników, oraz inne, niezrozumiałe dla amerykańskiego biznesu, ograniczenia.
Unia Europejska potrzebuje skoordynowanej polityki przemysłowej, szybkich decyzji i ogromnych inwestycji, jeśli chce dotrzymać kroku Stanom Zjednoczonym i Chinom pod względem gospodarczym – mówił Mario Draghi w długo oczekiwanym raporcie z zeszłego miesiąca.
O raporcie pisaliśmy tutaj:
Były szef EBC wzywa UE do zwiększenia inwestycji w unijne gospodarki
Ponad 500 prezesów i założycieli startupów przyłączyło się w 2019 r. do kampanii o nazwie „Not Optional”, aby zmienić zasady regulujące udział pracowników — praktykę dawania pracownikom opcji nabycia części firmy, gdy konkurują o talenty z firmami amerykańskimi.
W Unii Europejskiej w nowoczesnych rozwiązaniach tego typu przodują teraz Niemcy, Francja, Portugalia i Wielka Brytania – kraje te wprowadziły zmiany, które dorównują lub przewyższają te w USA, podczas gdy Finlandia, Szwajcaria, Norwegia i Szwecja otrzymały niższe oceny w funduszu venture capital Index Ventures.
Kiedy firmy takie jak Revolut i inne stają się publiczne, własność ta przekłada się na realne pieniądze dla pracowników – wyjaśnia Martin Mignot, partner w Index Ventures i inwestor w fintech Revolut, którego wartość szacuje się obecnie na 45 mld dolarów.
Leave a Reply