Według najnowszego raportu, jedna czwarta dorosłych i jedno na troje dzieci w Wielkiej Brytanii żyje w ubóstwie, a poziom deprywacji związanej z pogorszeniem standardu życia wzrósł do najwyższego w tym stuleciu. Badanie przeprowadzone przez Social Metrics Commission (SMC) wykazało, że kryzys kosztów utrzymania pogrążył 2 miliony osób w poważnych trudnościach finansowych.
Ponad 16 milionów mieszkańców Wysp Brytyjskich zdefiniowano jako żyjących w ubóstwie, co stanowi 24 proc. populacji Wielkiej Brytanii – to najwięcej od czasu rozpoczęcia porównywalnych danych w 2000 roku. Dzieci stanowiły największą liczbę wśród grup społecznych popadających w ubóstwo – aż 5,2 mln. Ponad połowa, bo 55 proc. żyła w rodzinach wielodzietnych z trójką lub większą liczbą dzieci.
W czerwcu poprzedni rząd konserwatywny ogłosił plany przyjęcia szerszej definicji deprywacji, która określa ją jako „zasoby poniżej średniej” i bierze pod uwagę nieuniknione koszty, takie jak opieka nad dziećmi, czynsz, kredyty hipoteczne i płynne aktywa rodziny (akcje i udziały, które można łatwo wymienić na gotówkę).
Zgodnie z obecną definicją, która mierzy jedynie średni dochód i koszty mieszkaniowe, do marca 2023 r. 18 proc. populacji Wielkiej Brytanii zostało zdefiniowane jako „żyjące w absolutnym ubóstwie”. Wyniki te obejmują okres, w którym standardy życia w UK spadły najbardziej od czasu rozpoczęcia pomiarów w połowie lat 50. XX wieku. Wpłynęła na to pandemia Covid, a następnie inwazja Rosji na Ukrainę, co doprowadziło do wzrostu kosztów towarów do najwyższego poziomu od czterech dekad.
Raport SMC wykazuje również niepokojący wzrost liczby osób niepełnosprawnych żyjących w ubóstwie od czasu pandemii, zwiększając się do poziomu 8,7 miliona w 2022-23. Ponad połowa wszystkich osób w Wielkiej Brytanii znajdujących się w trudnej sytuacji (54 proc.) żyje w rodzinie, w której jest osoba niepełnosprawna.
Leave a Reply