Najnowszy „Radar płatności” opublikowany przez Latvijas Banka sugeruje, że stosunek płatności bezgotówkowych do gotówkowych na Łotwie wynosił 77 proc. do 23 proc. w sierpniu 2024 r. Współczynnik ten pozostał niezmieniony od lutego 2024 r., co stanowi największy w historii państw bałtyckich udział płatności bezgotówkowych. „Radar płatności” przedstawia najnowsze informacje na temat nawyków korzystania z pieniędzy przez społeczeństwo na Łotwie.
„Radar płatności” jest publikowany półrocznie i jest dostępny na stronie internetowej Latvijas Banka
https://www.bank.lv/en/operational-areas/payment-systems/payment-radar
Rozwój wskaźnika płatności bezgotówkowych do płatności gotówkowych i interakcji między nimi (stan na sierpień 2024 r.) jest centralnym pomiarem przeglądu, uzupełnionym o bardziej szczegółowe informacje liczbowe i komentarze ekspertów.
Wskaźnik płatności bezgotówkowych do gotówkowych wynosił 73 proc. do 27 proc. rok temu (77 proc. do 23 proc. sześć miesięcy temu, w lutym 2024 r. i 71 proc. do 29 proc. dwa lata temu, w sierpniu 2022 r.).
W sierpniu 2024 r. średnia liczba płatności na osobę w tygodniu wyniosła 15,2 (w porównaniu do 17,1, 13,8 i 12,6 odpowiednio w lutym 2024 r., sierpniu 2023 r. i sierpniu 2022 r.), w tym 11,7 płatności bezgotówkowych i 3,5 płatności gotówkowych.
Dane raportu sugerują, że korzystanie z nowoczesnych technologii związanych z płatnościami ustabilizowało się, bez znaczących zmian zaobserwowanych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Udział płatności dokonywanych kartą zbliżeniową nieznacznie się zmniejszył, przy czym 67 proc. populacji korzystało z tych płatności codziennie w sierpniu 2024 r., w porównaniu z 68 proc. zarówno w lutym 2024 r., jak i sierpniu 2023 r., podczas gdy nadal jest wyższy niż w sierpniu 2022 r. (66 proc.). Ponadto udział płatności dokonywanych za pomocą smartfona również odnotował umiarkowany spadek, przy czym 22 proc. populacji korzystało z tych płatności codziennie w sierpniu 2024 r., w porównaniu z 23 proc. w lutym 2024 r.; jednak udział ten pozostaje wyższy niż odnotowany rok temu (19 proc. w sierpniu 2023 r.) i dwa lata temu (14 proc. w sierpniu 2022 r.). W sierpniu 2024 r. 2 proc. populacji korzystało ze smartwatcha do dokonywania płatności.
W sierpniu 2024 r. 35 proc. populacji korzystało z natychmiastowych płatności codziennie, w porównaniu z 41 proc. w lutym 2024 r. i w porównaniu z 31 proc. w sierpniu 2022 r. Natychmiastowe płatności dokonywane poprzez podanie wyłącznie numeru telefonu komórkowego odbiorcy płatności zyskały na popularności. W sierpniu 2024 r. z tej opcji korzystało 26 proc. populacji, podczas gdy 49 proc. było świadomych jej istnienia, ale jeszcze z niej nie skorzystało. Dla porównania, odsetek populacji dokonującej natychmiastowych płatności, podając jedynie numer telefonu komórkowego odbiorcy, wynosił 18 proc. w lutym 2024 r., 20 proc. w sierpniu 2023 r. i 24 proc. w sierpniu 2022 r.
Łotwa pracuje nad cyfrowym euro
Projekt cyfrowego euro jest obecnie w fazie przygotowawczej, która potrwa do 31 października 2025 r. Celem jest położenie fundamentów pod potencjalną emisję cyfrowego euro. Reinis Vecbaštiks, ekspert ds. nowoczesnych płatności w Latvijas Banka, informuje, że przygotowania te obejmują opracowanie zasad dotyczących cyfrowego systemu płatności w euro oraz wybór dostawców usług zdolnych do opracowania infrastruktury niezbędnej dla cyfrowego euro. W tej fazie Eurosystem i krajowe banki centralne strefy euro przeprowadza również szerszą analizę techniczną przewidywanych funkcjonalności i aspektów technicznych cyfrowego euro, takich jak jego funkcjonalność offline.
Aby zapewnić, że społeczeństwo na Łotwie jest dobrze przygotowane do wprowadzenia cyfrowego euro i koordynować postęp projektu w naszym kraju, Latvijas Banka powołało Łotewskie Forum Cyfrowego Euro. Skupia ono ekspertów, firmy i przedstawicieli odpowiednich instytucji, aby uzyskać wgląd w postęp projektu cyfrowego euro, jego potencjalne wprowadzenie oraz wkład w gospodarkę i społeczeństwo. Zajmie się również ryzykiem i omówi opracowywane przepisy.
Jednak wciąż to gotówka pozostaje najbardziej akceptowanym środkiem płatniczym w Europie. Zita Zariņa, członek Rady Latvijas Banka, informuje, że EBC opublikował swoje najnowsze badanie Companies’ Survey on Cash, ankietę dotyczącą poglądów firm ze strefy euro na temat korzystania z gotówki. Jest to drugie tego rodzaju badanie, a uzyskane wyniki porównano z danymi z badania z 2021 r., kiedy zostało przeprowadzone po raz pierwszy. Badanie potwierdza to, co Latvijas Banka już podkreślił: gotówka była, jest i pozostanie ważnym środkiem płatniczym, w tym na Łotwie.
Badanie wykazało, że gotówka jest najbardziej akceptowanym środkiem płatniczym w strefie euro, przy czym 88 proc. firm akceptuje płatności gotówkowe. Następnie są karty płatnicze i przelewy bankowe, akceptowane odpowiednio przez 85 proc. i 78 proc. firm. Spośród firm akceptujących płatności gotówkowe 94 proc. spodziewa się, że będzie to robić przez co najmniej kolejne pięć lat.
Leave a Reply