Toyota Motor planuje wprowadzić pierwszych 100 mieszkańców futurystycznego miasta u podnóża góry Fuji w Japonii już tej jesieni. Woven City ma być najnowocześniejszym miastem świata – na razie tylko dla Japończyków.
Pierwsi mieszkańcy Woven City będą składać się głównie z pracowników producenta samochodów i ich rodzin, a liczba mieszkańców stopniowo wzrośnie do około 2000 w ramach początkowych faz zaludniania metropolii, poinformowała Toyota w poniedziałek (6.01).
– W tym roku mieszkańcy zaczną się wprowadzać, gdy powoli ożywimy Woven City — zapowiedział Akio Toyoda, prezes Toyoty na konferencji prasowej na targach CES w Las Vegas. – Naszym celem jest przyspieszenie tempa, w jakim nowe technologie mogą być testowane i rozwijane w Woven City.
Toyoda przedstawił plany „żywego laboratorium” pięć lat temu, będąc wówczas prezesem Toyoty, mówiąc, że będzie to w pełni zrównoważone miasto i prawdziwy pokaz sztucznej inteligencji, zaawansowanej robotyki, autonomicznych samochodów i inteligentnych domów. Jednak nie będzie ono otwarte dla szerszej publiczności przez co najmniej dwa lata, a prezes Toyoty przyznał, że może nigdy nie być dochodowe.
– Czy Woven City przyniesie Toyocie jakieś pieniądze? Cóż, może nie — mówi Toyoda. – Jako obywatele świata uważam, że Toyota ma obowiązek inwestować w naszą wspólną przyszłość.
Kluczową częścią szerszej inicjatywy Woven firmy Toyota jest nowa platforma oprogramowania i system operacyjny pojazdu, który nazywa Arene, a który ma przyspieszyć rozwój samochodów i obniżyć koszty. Firma planuje wdrożyć ten system w tym roku i uczynić go podstawowym elementem swoich pojazdów elektrycznych nowej generacji, począwszy od 2026 r. Toyota mianowała nowego szefa całkowicie zależnej spółki zależnej Woven w 2023 r. w ramach przejścia od skupienia się na badaniach do większego zaangażowania w produkcję pojazdów nowej generacji.
Leave a Reply