Departament Sprawiedliwości USA składa pozew przeciwko TikTokowi i spółce macierzystej ByteDance za brak ochrony prywatności dzieci w tym coraz popularniejszym medium społecznościowym. Właściciel serwisu uważa, że to kolejna forma represji przeciwko chińskiej spółce coraz silniejszej na amerykańskim rynku.
Rząd USA uważa, że TikTok naruszył ustawę o ochronie prywatności dzieci w Internecie, która wymaga, aby usługi skierowane do dzieci uzyskiwały zgodę rodziców na zbieranie danych osobowych użytkowników poniżej 13 roku życia. Chińska platforma filmów wideo ma około 170 milionów użytkowników w USA i obecnie walczy z nowym prawem, które zmusiłoby ByteDance do pozbycia się aktywów TikToka w USA do 19 stycznia lub do otrzymania zakazu prowadzenia działalności na amerykańskim rynku.
Pozew jest najnowszą reakcją administracji amerykańskiej przeciwko TikTokowi i jego chińskiej spółce macierzystej z powodu obaw, że firma niewłaściwie zbiera ogromne ilości danych o Amerykanach dla chińskiego rządu, jednocześnie wpływając na treści w sposób, który może zaszkodzić Amerykanom. Pozew, do którego dołączyła Federalna Komisja Handlu, ma na celu położenie kresu „bezprawnym masowym naruszeniom prywatności dzieci przez TikToka” – uważają prawnicy Departamentu Sprawiedliwości.
Chiny zbierają dane amerykańskich dzieci
– Nasz pozew podkreśla znaczenie pozbawienia TikToka kontroli Komunistycznej Partii Chin. Po prostu nie możemy dłużej pozwalać naszym przeciwnikom na zbieranie ogromnych zbiorów poufnych danych Amerykanów – referuje Frank Pallone, czołowy demokrata w Komisji ds. Energii i Handlu.
„Nie zgadzamy się z tymi zarzutami, z których wiele dotyczy przeszłych wydarzeń i praktyk, które są faktycznie niedokładne lub zostały niewłaściwie przedstawione. Jesteśmy dumni z naszych wysiłków na rzecz ochrony dzieci i będziemy nadal aktualizować i ulepszać platformę” – oświadcza TikTok po odebraniu pozwu.
Amerykański nadzorca rynku FTC domaga się od TikToka zapłacenia kary w wysokości do 51 744 dolarów za każde naruszenie dziennie za niewłaściwe gromadzenie danych, co teoretycznie mogłoby wynieść miliardy dolarów, gdyby TikTok został uznany za odpowiedzialnego łamania praw ochrony danych dzieci.
Firma w zeszłym roku została ukarana grzywnami od Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii za przetwarzanie danych dzieci. We wtorek Senat USA uchwalił ustawę, która rozszerzyłaby ustawę COPPA na nastolatków do 17. roku życia, zakazałaby kierowania reklam do dzieci i nastolatków oraz dawałaby rodzicom i dzieciom możliwość usuwania swoich informacji z platform mediów społecznościowych.
Ustawa musiałaby zostać uchwalona w kontrolowanym przez Republikanów parlamencie, a który obecnie ma przerwę wakacyjną do września.
Leave a Reply