USA przyznają HP 50 mln dolarów na projekt technologii półprzewodnikowej

Departament Handlu USA poinformował we wtorek (27.08), że planuje przyznać 50 mln dolarów firmie HP, żeby wesprzeć rozbudowę i modernizację istniejącego zakładu firmy w Oregonie, który wzmocni kluczowe technologie półprzewodnikowe. Proponowane finansowanie wesprze produkcję, która jest wykorzystywana w naukach przyrodniczych i sprzęcie technologicznym wykorzystywanym w aplikacjach sztucznej inteligencji i innych projektach – informuje Departament.

Kongres w sierpniu 2022 r. zatwierdził program dotacji w wysokości 39 mld dolarów na produkcję półprzewodników w USA i powiązane komponenty wraz z 75 mld dolarów w ramach rządowego upoważnienia do udzielania pożyczek i 25 proc. ulgi podatkowej na inwestycje o wartości szacowanej na 24 mld dolarów.
Projekty opierają się na doświadczeniu HP w zakresie mikroprzepływów i systemów mikroelektromechanicznych, a finansowanie ma wesprzeć produkcję opartych na krzemie urządzeń o kluczowym znaczeniu dla sprzętu laboratoryjnego wykorzystywanego w odkrywaniu leków, badaniach nad pojedynczymi komórkami i rozwoju linii komórkowych.
Sekretarz ds. handlu Gina Raimondo przekonuje, że ​​proponowane 50 milionów dolarów na kampus HP w Corvallis w stanie Oregon „pokazuje, jak inwestujemy w każdą część łańcucha dostaw półprzewodników i jak ważna jest technologia półprzewodników dla innowacji w odkrywaniu leków i krytycznym sprzęcie naukowym”. Departament informuje, że technologia ta wzmocni instytucje partnerskie, w tym Harvard Medical School, U.S. Centers for Disease Control and Prevention i Merck.

Dyrektor generalny HP, Enrique Lores, powiedział, że finansowanie „da HP możliwość modernizacji i rozbudowy naszego zakładu w celu dalszego inwestowania w naszą technologię mikroprzepływową”.
Departament ogłosił arkusze warunków, w których 17 firm oferuje ponad 32 miliardy dolarów w formie dotacji i do 29 miliardów dolarów w formie pożyczek.

Udzielił również innych ważnych zaplanowanych dotacji, w tym 6,4 miliarda dolarów dla południowokoreańskiego Samsunga, w celu rozszerzenia produkcji chipów w Teksasie.

Intel zdobył 8,5 miliarda dolarów dotacji w marcu, podczas gdy tajwański TSMC otrzymał 6,6 miliarda dolarów na rozbudowę swojej amerykańskiej produkcji i producenta układów pamięci Micron Technology, zdobył 6,1 miliarda dolarów na pomoc w finansowaniu krajowych projektów fabryk układów scalonych.

Wszystkie nagrody nie zostały jeszcze sfinalizowane, a kwoty mogą ulec zmianie po przeprowadzeniu badania due dilligence przez Departament Handlu.