Zamówienia przemysłowe w Niemczech spadają, podobnie jak niemiecki eksport

Najnowsze niemieckie statystyki gospodarcze przynoszą niewiele dobrych wiadomości dla producentów. Eksport i import Niemiec spadły rok do roku, a zamówienia przemysłowe zmniejszyły się szósty miesiąc z rzędu. Gospodarka Niemiec pozostaje w lekkiej stagnacji, jak wykazały dane opublikowane przez Desantis, Federalny Urząd Statystyczny.

Niemieccy producenci odnotowali spadek zamówień o 0,2 proc. w czerwcu, w ujęciu skorygowanym o cenę, w porównaniu z poprzednim miesiącem i spadek o 6,2 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, powiedział Destatis. Najtrudniejszymi sektorami były inżynieria mechaniczna i branża motoryzacyjna, które spadły odpowiednio o 0,9 proc. i 0,7 proc. w porównaniu z majem. Sektor motoryzacyjny odnotował teraz 17. miesięczny spadek z rzędu.
Niezrealizowane zamówienia od klientów krajowych wzrosły o 0,6 proc. w czerwcu, co stanowi pierwszy wzrost od czterech miesięcy, jednak zamówienia z zagranicy spadły o 0,7 proc..

Pierwsza połowa roku przyniosła również spadek zarówno eksportu, jak i importu. Eksport spadł o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, osiągając wolumen 801,7 mld euro (885,2 mld dolarów), podczas gdy import spadł rok do roku o 6,2 proc. do 662,8 mld euro. Spadek eksportu był szczególnie wyraźny w niektórych kluczowych sektorach przemysłowych Niemiec.

Wartość eksportowanych samochodów i części samochodowych spadła o 2,4 proc., a towarów maszynowych zmniejszyła się o 4,4 proc.. Eksport produktów chemicznych również spadł o 4,4 proc.. Jednak te sektory odnotowały również największe nadwyżki handlowe w wysokości 62,3 mld euro w sektorze motoryzacyjnym i 59,7 mld euro w przypadku towarów maszynowych. Nadwyżki importowe odnotowano w handlu ropą i gazem (32,5 mld euro) oraz produktami rolnymi (13,9 mld euro). Stany Zjednoczone pozostały największym niemieckim importerem, wyprzedzając Francję i Holandię, podczas gdy większość importu do Niemiec pochodziła z Chin.