BHP Group, największy światowy producent miedzi oraz producent metali ziem rzadkich w ciągu najbliższych siedmiu lat chce zwiększyć wydobycie z największej kopalni miedzi na świecie, w chilijskim Escondida. Szczegóły dotyczące planów ma w najbliższym czasie ujawnić podczas spotkań z władzami i związkami zawodowymi działającymi w tym kraju.
Największa notowana na giełdzie spółka górnicza na świecie będzie gościć analityków i inwestorów na roadshow swoich kopalni miedzi Escondida i Spence w dniach 17-20 listopada.
Miedź jest kluczowa dla planów wzrostu BHP jako niezbędny metal dla globalnego przejścia na czystszą energię, ale jej roczna produkcja ma spaść o około 300 tys. ton metrycznych do 1,6 miliona ton do końca dekady. Aby utrzymać produkcję na stałym poziomie, BHP musi pokazać, w jaki sposób będzie wydobywać więcej miedzi z malejących zasobów rudy w Escondida i uzasadnić wyższe wydatki, które według analizy danych BHP przeprowadzonej przez UBS wyniosą od 7 do 12 mld dolarów w ciągu kilku lat. Koszty te obejmują nowy koncentrator w Escondida, który analitycy szacują na 5 do 6,5 mld dolarów.
BHP oszacowało wydatki kapitałowe, w tym eksplorację w bieżącym roku finansowym, na 10 mld dolarów, wzrastające do 11 mld dolarów w średnim okresie. Nie jest jasne, ile z chilijskich wydatków jest uwzględnionych w obecnych perspektywach wydatków kapitałowych.
Analitycy przewidują, że ceny miedzi będą rosły w kierunku 5 dolarów za funt lub wyżej. Kurs miedzi na światowych giełdach wynosił ostatnio po 8966 dolarów za tonę (4 dolarów za funt).
Istnieją cztery główne sposoby zwiększenia produkcji miedzi w Chile – wymiana starzejącego się koncentratora Los Colorados, usunięcie wąskich gardeł w koncentratorach Laguna i Spence oraz zastosowanie technologii ługowania w celu odblokowania zasobów siarczków.
Ale koncern planuje również przejęcie innego producenta – Anglo American, co zdaniem analityków jest „wciąż najlepszą opcją BHP jeśli chodzi o przypadku miedzi”. Brytyjskie przepisy dotyczące przejęć uniemożliwiają BHP złożenie kolejnego wniosku o Anglo do końca tego miesiąca, po tym jak pierwszy został odrzucony na początku tego roku.
Więcej o planach BHP i światowym rynku miedzi:
Koncern wydobywczy BHP czeka pozew w Wielkiej Brytanii na kwotę 47 miliardów dolarów
Leave a Reply