Chińskie rozpoczynają cykl postępowań antydumpingowych w sprawie produktów z UE po prowadzeniu przez Unię Europejską nowych ceł na pojazdy elektryczne. Pod lupą alkohole, produkty mleczne, mieso i plastiki.
Dotychczas Chiny nałożyły tymczasowe środki antydumpingowe na import brandy z Unii Europejskiej po tym, jak 27 państw zagłosowało za taryfami na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne. Postępowania antydumpingowe prowadzone są przez Pekin również wobec europejskiego importu z branży mlecznej, mięsnej oraz tworzyw sztucznych.
Chińskie ministerstwo handlu stwierdziło, że dumping brandy z UE zagraża chińskiemu sektorowi brandy „znacznymi szkodami” i 8 października uderzyło w marki od Hennessy do Remy Martin tymczasowymi taryfami antydumpingowymi. Chiny początkowo zawiesiły planowane środki w geście dobrej woli przed głosowaniem UE w sprawie taryf na pojazdy elektryczne.
Pekin już w styczniu informował, że bada, czy producenci brandy z UE sprzedają swój produkt w kraju po cenach niższych od rynkowych, co wywołało niepokój producentów koniaku, zwłaszcza francuskich firm, takich jak Remy i Pernod. Francuski przemysł mocnych alkoholi stanowi prawie cały import brandy do UE do Chin. Francuskie lobby koniakowe stwierdziło, że nowe cła są odwetem za taryfy na pojazdy elektryczne i wezwało władze do ochrony przemysłu brandy.
Sery na cenzurowanym
Śledztwo antysubsydiacyjne w sprawie produktów mlecznych ogłoszone przez chińskie ministerstwo handlu w sierpniu skupia się na różnych rodzajach serów, mleka i śmietan przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Wszczęcie go nastąpiło po skardze złożonej 29 lipca przez Dairy Association of China i China Dairy Industry Association w imieniu krajowego przemysłu mleczarskiego. Chiny zbadają 20 programów subsydiowania w Unii Europejskiej, w szczególności w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Finlandii, Włoch, Irlandii i Rumunii.
UE była drugim co do wielkości źródłem produktów mlecznych dla Chin, stanowiąc co najmniej 36 proc. całkowitej wartości importu w 2023 r., ustępując jedynie Nowej Zelandii, zgodnie z informacjami chińskich służb celnych. UE wyeksportowała do Chin produkty mleczne o wartości 1,7 mld euro (1,84 mld dolarów) w 2023 r., rok wcześniej wartość unijnego eksportu wyniosła łącznie 2 mld.
Dochodzenie antydumpingowe ogłoszone w czerwcu przez chińskie ministerstwo handlu koncentruje się również na wieprzowinie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, takiej jak świeże, zimne i mrożone porcje wieprzowiny, a także jelita wieprzowe, pęcherze i żołądki.
Trudniej będzie sprzedać mięso
Ministerstwo poinformowało, że zostało ono poproszone o przeprowadzenie postępowania przez China Animal Husbandry Association w imieniu krajowego przemysłu wieprzowego. Dostawcy wieprzowiny z Ameryki Południowej, USA i Rosji mogą znaleźć się wśród tych, którzy zyskają udział w rynku, jeśli Pekin ograniczy import z Unii Europejskiej.
UE odpowiada za ponad połowę wieprzowiny o wartości około 6 mld dolarów, którą Chiny sprowadziły zza granicy w 2023 r., z czego około jedna czwarta pochodziła z samej Hiszpanii.
Drugie i trzecie miejsce w handlu wieprzowiną z Chinami zajmują Holandia i Dania, które w zeszłym roku wyeksportowały do Chin produkty wieprzowe o wartości odpowiednio 620 milionów dolarów i 550 milionów dolarów.
W maju Pekin wszczął dochodzenie antydumpingowe w sprawie kopolimerów POM, rodzaju tworzywa sztucznego inżynieryjnego, importowanego z UE, USA, Japonii i Tajwanu.
Leave a Reply