Japonia korzysta z pomocy amerykańskiego startupu Tenstorrent w zakresie szkolenia nowej fali inżynierów

Tenstorrent, startup zajmujący się sztuczną inteligencją w Dolinie Krzemowej, założony przez Apple i Intel informuje, że podpisał umowę z japońskim rządem na przeszkolenie do 200 japońskich projektantów chipów w swoich amerykańskich biurach w ciągu pięciu lat.

Umowa ogłoszona we wtorek (5.11), na mocy której 50 mln dolarów zostanie podzielone między Tenstorrent i japońskie Centrum Technologii Półprzewodników Wiodących, jest częścią wysiłków Japonii zmierzających do ożywienia przemysłu półprzewodników. Kraj kontrolował połowę lub więcej światowego rynku chipów w latach 80., ale obecnie ma mniej niż jedną dziesiątą rynku.

Centralnym punktem japońskich wysiłków jest Rapidus, producent układów scalonych z miliardami dolarów wsparcia rządowego, którego celem jest budowa zaawansowanych półprzewodników w Japonii i rozpoczęcie masowej produkcji do 2027 r. Jednak aby odnieść sukces, fabryka Rapidus będzie musiała znaleźć klientów, którzy będą chcieli, aby ich projekty układów scalonych były tam produkowane.
Umowa zawarta we wtorek ma na celu stworzenie takich przyszłych klientów. Tenstorrent w zeszłym roku nawiązał współpracę z Rapidus w celu opracowania projektów, które mogą być wytwarzane w jego fabryce, a sprowadzenie japońskich inżynierów do swoich biur w USA ma na celu rozpowszechnienie tej wiedzy w całym japońskim przemyśle układów scalonych.
– Myślę, że działania Japonii i ich inwestycje wyraźnie wskazują, że chcą mieć większą kontrolę nad własną przyszłością — mówi mediom David Bennett, dyrektor ds. obsługi klienta Tenstorrent.

Począwszy od kwietnia 2025 r. japońscy inżynierowie będą współpracować z dyrektorami Tenstorrent, takimi jak Jim Keller i Wei-Han Lien, którzy obaj tworzyli układy scalone dla Apple, oraz Yasuo Ishii, weteran Arm Holdings, przy projektowaniu układów scalonych AI.
Chociaż Tenstorrent zachowa plany układów scalonych stworzone w ramach umowy, te plany zostaną wykonane przy użyciu RISC-V, darmowej i otwartej technologii projektowania układów scalonych. Odwiedzający japońscy inżynierowie będą mogli wykorzystać swoje doświadczenie w USA, aby stworzyć własne projekty RISC-V w Japonii, już po ich powrocie.