Niemieckie firmy testowały 4-dniowy tydzień pracy. Są wyniki programów pilotażowych

Kilkadziesiąt niemieckich firm pozwoliło swoim pracownikom pracować cztery dni w tygodniu bez obniżania im odpowiednio wynagrodzeń. Test wykazał obiecujące korzyści, ale czy są one trwałe w całej gospodarce?

Na początku tego roku około 45 niemieckich firm rozpoczęło projekt 4-dniowego tygodnia pracy, aby dowiedzieć się, czy tak fundamentalna zmiana w sposobie pracy może przynieść pozytywne rezultaty dla pracodawców i pracowników.

Przez sześć miesięcy, pod czujnym okiem naukowców z Uniwersytetu w Münster w Niemczech, firmy wolontariackie pozwalały swoim pracownikom pracować mniej godzin bez obniżania ich wynagrodzeń. Pilotaż został zainicjowany przez berlińską firmę konsultingową Intraprenör we współpracy z organizacją non-profit 4 Day Week Global (4DWG).
Osiągnięcie takiego samego wyniku przy mniejszej liczbie godzin i takim samym wynagrodzeniu wymaga większej produktywności. Początkowo może to oznaczać większy stres i większe obciążenie pracą — ale czy musi tak być? Kluczowym wskaźnikiem jest produktywność

Aby obiektywnie ocenić skutki skróconych godzin pracy, badacze zrobili coś więcej niż tylko przeprowadzili ankiety i wywiady. Przeanalizowali również próbki włosów, aby ocenić poziom stresu i użyli trackerów fitness, aby zebrać dane fizjologiczne, takie jak tętno, poziom aktywności i jakość snu.
Julia Backmann, naukowa liderka badania pilotażowego, mówi, że pracownicy ogólnie czuli się lepiej przy mniejszej liczbie godzin i pozostawali tak samo produktywni, jak przy pięciodniowym tygodniu pracy, a w niektórych przypadkach byli nawet bardziej produktywni.
Uczestnicy zgłaszali znaczną poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego i wykazywali mniej objawów stresu i wypalenia, co potwierdzają dane z inteligentnych zegarków śledzących codzienne minuty stresu.
Zgodnie z ustaleniami Backmann, dwóch na trzech pracowników zgłosiło mniej rozproszeń, ponieważ procesy zostały zoptymalizowane. Ponad połowa firm przeprojektowała swoje spotkania, aby były rzadsze i krótsze, podczas gdy jedna na cztery firmy wdrożyła nowe narzędzia cyfrowe w celu zwiększenia wydajności.

Część firm wycofała się z programu

Badanie wykazało również, że uczestnicy byli bardziej aktywni fizycznie w ciągu 4-dniowego tygodnia pracy i spali średnio o 38 minut dłużej tygodniowo niż osoby z pięciodniowej grupy kontrolnej. Jednak liczba dni chorobowych w miesiącu spadła tylko nieznacznie, co stanowi statystycznie nieistotną różnicę w porównaniu z tym samym okresem rok temu.
Innym zaskoczeniem był brak korzyści dla środowiska wynikających ze skróconych godzin pracy podczas niemieckiego testu, ponieważ inne kraje zgłosiły pozytywny wpływ biur, które można było całkowicie zamknąć na jeden dzień, i mniejszą liczbę dojazdów do pracy, co skutkowało większymi oszczędnościami energii. Powodem tego było prawdopodobnie to, że niektórzy niemieccy pracownicy wykorzystali długie weekendy na podróże, powiedziała, co zmniejszyło wszelkie potencjalne oszczędności energii.
Jednak dokładniejsze przyjrzenie się projektowi badania może wzbudzić pewne wątpliwości co do przydatności wyników.
Dwie firmy dobrowolnie wycofały się w ciągu sześciu miesięcy, a dwie inne musiały zostać wykluczone z oceny. Z pozostałych 41 uczestniczących firm tylko około jedna trzecia skróciła tygodniowy czas pracy o cały dzień.
Około 20 proc. skróciło godziny o 11 proc. do 19 proc. dziennie, podczas gdy około połowa skróciła czas pracy o mniej niż 10 proc., czyli około cztery godziny tygodniowo. Tak więc w sumie tylko w 85 proc. przypadków pracownicy otrzymali cały dzień wolny.

Badanie nie oznacza zmian

Ograniczona liczba uczestniczących firm sprawia również, że badanie jest mało reprezentatywne dla Niemiec i ponad 3 milionów zarejestrowanych firm. Stało się tak, ponieważ projekt miał problemy ze znalezieniem wystarczającej liczby zainteresowanych pracodawców od czasu, gdy po raz pierwszy pojawił się dwa lata temu, powiedziała Marika Platz, ponieważ praca w niepełnym wymiarze godzin jest już stosunkowo powszechna w Niemczech.
Spośród 41 firm, które wzięły udział w badaniu, ponad 70 proc. stwierdziło, że planuje kontynuować projekt. Niektóre stwierdziły, że przedłużą fazę próbną, podczas gdy inne rozważają bezpośrednie wprowadzenie skróconych godzin pracy.

 

Więcej o podobnym programie w Wielkiej Brytanii:

Dzisiaj (5.11) ruszy kolejny pilotażowy program 4-dniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii