Daniel Kretinsky, drugi najbogatszy Czech, który kilka dni temu przejął Royal Post, brytyjską pocztę, informuje o przejęciu większościowego udziału w Słowackich Elektrowniach, największego producenta energii na Słowacji. Royal Post i Słowackie Elektrownie to nie jedyne aktywa Kretynsky’ego – jest już także właścicielem kilku klubów piłkarskich i dziennika „Le Monde”.
Miliarder z Brna wcześniej przejął również sieć sklepów Casino, znaczące udziały w stalowniach niemieckiego koncernu ThyssenKrupp oraz sieci przesyłu gazu na Słowacji, także tego płynącego z Rosji. Należący do Kretińskiego holding EPH prowadzi największe interesy poza granicami Republiki Czeskiej. Do takiej oceny przyczynił się zakup Royal Mail, na który musiał wyrazić zgodę brytyjski rząd.
Kretinsky, z wykształcenia prawnik, w świecie wielkiego biznesu pojawił się w na początku lat tego tysiąclecia. Trafił do istniejącej do dziś finansowej grupy J&T, która realizowała zakupy m.in. w Europie Środkowej. W 2003 roku został wspólnikiem tej grupy i zaczął inwestować swoje zyski w sektor energetyczny.
Wśród czeskich miliarderów Kretiński konkuruje o najwyższe miejsce w rankingach z Renatą Kellnerovą, która wraz z rodziną jest właścicielką grupy PPF. Wdowa po tragicznie zmarłym w wypadku na nartach na Alasce biznesmenie Petrze Kellnerze kontynuuje jego inwestycje w bankowość, media i telekomunikacje.
To nazwa jej firmy pojawiała się w spekulacjach dotyczących ewentualnego zakupu telewizji TVN. Doniesienia te demontowano, podkreślając między innymi, że PPF jest zadowolona z inwestycji w Polsce w InPost. Grupa zaczynała w latach 90., korzystając z okazji jaką stworzyła kuponowa prywatyzacja. Czesi i Słowacy dostawali kupony za które mogli kupić udziały w państwowych firmach lub mogli je sprzedać różnym powstającym funduszom inwestycyjnym.
Doświadczenie z Czech inwestorzy z południa wykorzystali przy podobnej operacji w Rosji. Następnie zainwestowali w działającą do dziś w wielu krajach firmę pożyczek indywidualnych Home Credit. Potem przyszedł wielki biznes polegający na kupnie, a następnie sprzedaży największej czeskiej firmy ubezpieczeniowej.
Przy tej transakcji Kellner siedział już przy dużym stole razem z ministrami, premierem, szefem banku centralnego. W 2002 roku PPF zainwestował w Czechach w prywatną stację telewizyjną TV NOVA.
Z czasem pojawiły się podobne inwestycje w innych krajach Europy Środkowej. Do imperium Kellnerów należy między innymi Markiza – największa stacja telewizyjna na Słowacji.
Czesi już od dawna zapowiadali, że zamierzają ułatwiać rodzimemu wielkiemu biznesowi takie prowadzenie inwestycji, aby to właśnie Praga stała się jednym z głównych centrów inwestycyjnych w Europie.
Więcej o niedawnym przejęciu Royal Post:
Brytyjska Royal Mail zostanie przejęta przez czeskiego miliardera – to już oficjalna wiadomość
Leave a Reply