W Wielkiej Brytanii zamknięta została wczoraj (1.10) ostatnia w tym kraju elektrownia węglowa. Tym samym po 142 latach kraj ten, jako pierwszy z grupy G7, całkowicie odchodzi od wytwarzania energii z węgla. Należąca do niemieckiej firmy Uniper elektrownia Ratcliffe-on-Soar w hrabstwie Nottinghamshire działała od 1968 roku i mogła wytwarzać 2000 megawatów energii. Od września zeszłego roku była jedyną czynną elektrownią węglową w Zjednoczonym Królestwie.
W ostatnich latach elektrownie jądrowe były utrzymywane głównie jako rezerwa na wypadek kryzysów energetycznych, np. podczas wyjątkowo ostrej zimy, ale ich udział w wytwarzaniu energii był znikomy i wynosił ok. 1 proc. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaczęła wykorzystywać węgiel do wytwarzania energii. Pierwsza na świecie elektrownia węglowa została zbudowana w 1882 roku w Londynie przez Thomasa Edisona, a wytwarzana przez nią energia służyła do oświetlania ulic w brytyjskiej stolicy.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiło jednak bardzo szybkie odejście od węgla na rzecz przede wszystkim odnawialnych źródeł energii. W 2008 roku Wielka Brytania ustanowiła swoje pierwsze prawnie wiążące cele klimatyczne, a w 2015 roku ówczesna ministra ds. energii i zmian klimatu Amber Rudd zapowiedziała, że kraj w ciągu dekady zakończy korzystanie z energii węglowej.
O ile w 2010 roku z odnawialnych źródeł energii pochodziło zaledwie 7 proc. energii, to w pierwszej połowie 2024 roku udział ten wzrósł do ponad 50 proc., co stanowi nowy rekord.
Leave a Reply